W szeroko pojętym transporcie przede wszystkim należy zapewnić przewożonym towarom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Tyczy się to również transportu morskiego — ładunek musi być właściwie chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodnikami oraz kradzieżą. Do najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych form takich zabezpieczeń należą plomby transportowe.
Zastosowanie plomb w transporcie morskim
Plomby transportowe znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach transportu. Są one wykorzystywane także na statkach, gdzie chronią przewożony ładunek przed uszkodzeniem i minimalizują ryzyko kradzieży. Takie rozwiązanie ułatwia również wyśledzenie osoby, która próbowała ingerować w mechanizm zabezpieczający. Dzięki temu firma przewozowa może błyskawicznie zareagować na próbę włamania i poinformować o tym fakcie odpowiednie służby.
W przypadku transportu morskiego najczęściej wykorzystuje się plomby kontenerowe. Cechują się one trwałością i wytrzymałością, a także pozostawiają dowód na ingerencję niepowołanych osób. Towary, które są przewożone na statkach, powinny być właściwie ustawione wewnątrz kontenerów — im mniej wolnej przestrzeni, tym większa szansa, że ładunek dotrze do celu bez żadnych uszkodzeń. Dopuszczalna masa ładunku nie może jednak przekraczać masy kontenera.
Wybór odpowiedniej plomby zabezpieczającej zależy od konkretnej sytuacji. Zawsze jednak warto inwestować w produkty sprawdzone i polecane, takie jak plomby Silny & Salamon. Mowa tutaj o specjalnych mechanizmach zabezpieczających, które posiadają niepowtarzalną numerację i kod kreskowy wraz z indywidualnym nadrukiem i reklamą firmy. Plomby tego typu posiadają certyfikat ISO 17712, który jest jednym z wymogów, jakie stawiają przewoźnicy kontenerów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Plomby kontenerowe często nazywa się też plombami butelkowymi. W przypadku transportu morskiego to właśnie tego typu rodzaje zabezpieczeń wykorzystywane są najczęściej. Wynika to z faktu, że nie da się ich zdjąć przy pomocy siły własnych rąk (wymagane są specjalne narzędzia tnące).
Metalowe, plastikowe czy elektroniczne plomby Silny & Salamon to najwyższa klasa zastosowanych materiałów. Plomby te są nierdzewne i cechują się bardzo wysoką odpornością na zerwanie. Warto jednak pamiętać, że towar przewożony w kontenerze morskim musi być też chroniony przed wilgocią, wodą i zbyt wysoką temperaturą. Dlatego też warto zainwestować w izolacje termiczne i systemy do wszelkie parametry, dotyczące stanu fizycznego ładunku.
Przy zabezpieczaniu towaru należy zawsze ściśle stosować się do wyznaczonych reguł. Po założeniu plomby należy spisać jej numery i zachować wszelkie niezbędne dokumenty. Jeśli podczas rozładunku numer plomby będzie się różnić, należy postępować zgodnie z instrukcjami osób odpowiedzialnych za transport i zweryfikować wszelkie braki lub uszkodzenia ładunku. Wybrany model plomby powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, poświadczone certyfikatami jakości.