Zależność Unii Europejskiej od importu energii, w szczególności ropy naftowej, a w ostatnim okresie także gazu, rodzi obawy w związku z polityką energetyczną, dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii. Głównym dostawcą ropy naftowej do UE jest Rosja.
W 2017 r. Unia Europejska polegała na imporcie netto w 87% całkowitego zużycia ropy. Wartość tego wskaźnika, definiowanego jako wskaźnik zależności od importu ropy naftowej, pozostaje niezmieniony od 2016 r. I plasuje się tylko dwa punkty procentowe poniżej wartości szczytowej 89% odnotowanej w 2015 r.
Wskaźniki zależności powyżej 100% wskazują na gromadzenie zapasów ropy naftowej przez dany kraj, natomiast ujemne wskaźniki zależności wskazują na kraj eksportujący ropę naftową.
Wskaźnik zależności krajów UE od importu ropy naftowej w 2017 r.
Państwem członkowskim UE o najwyższym wskaźniku zależności od importu ropy w 2017 r. była Estonia (115%). Wskaźnik zależności był najmniejszy (lub ujemny) dla Wielkiej Brytanii wynosił 35%, a dla Danii -4%. Według Eurostatu w 2017 roku zależność od importu ropy w Polsce wynosiła 99 proc.
Zależność od importu ropy oblicza się jako stosunek importu netto ropy (import ropy minus eksport ropy) do krajowego zużycia brutto ropy naftowej i produktów ropopochodnych oraz paliwa dostarczanego do magazynów).