Gaz ziemny jest paliwem kopalnym pochodzenia organicznego, składającym się głównie z metanu oraz z niewielkich ilości etanu, propanu, butanu, azotu, helu i innych związków organicznych i mineralnych.
Zasoby i wydobycie gazu ziemnego
W warunkach naturalnych gaz ziemny może występować w złożach samodzielnie albo łącznie z ropą naftową – rozpuszczony w niej lub jako oddzielna frakcja. Udokumentowane złoża gazu ziemnego w Polsce występują na Niżu Polskim (głównie w utworach permu oraz marginalnie w kambrze, dewonie i karbonie), na Przedgórzu Karpat (w utworach miocenu oraz pojedyncze złoża w utworach jury, kredy, dewonu, karbonu, triasu i prekambru), w wyłącznej strefie ekonomicznej RP na Morzu Bałtyckim (w utworach kambru) oraz w Karpatach (głównie w utworach kredy i paleogenu).
Największe znaczenie gospodarcze mają złoża występujące na Niżu Polskim oraz na Przedgórzu Karpat. Gaz ziemny obok ropy naftowej stanowi fundament współczesnej gospodarki światowej. Wykorzystywany jest głównie jako paliwo do celów grzewczych, źródło energii w produkcji energii elektrycznej oraz jako paliwo do napędu silników samochodowych bądź maszyn przemysłowych. Gaz ziemny ma również szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym.
Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny