Statystyki, wskazują, że w 2014 r. 7% populacji Unii Europejskiej (UE) zgłosiło przewlekłą depresję.
Irlandia miała najwyższy odsetek ludności zgłaszającej depresję chroniczną (12%), a dwucyfrowe wyniki odnotowano również w Portugalii, Niemczech i Finlandii. Odsetek osób zgłaszających depresję wynosił mniej niż 4% w Czechach, na Cyprze, w Bułgarii i Rumunii.
Udział populacji deklarującej przewlekłą depresję według płci, 2014 r
Odsetek osób z zaburzeniami depresyjnymi był wyższy dla kobiet niż dla mężczyzn w każdym z państw członkowskich UE. Odsetek kobiet zgłaszających przewlekłą depresję osiągnął najwyższy poziom w Portugalii na poziomie 17%, co przyczyniło się do odnotowania przez Portugalię największej różnicy w płci (ponieważ odsetek portugalskich kobiet zgłaszających przewlekłą depresję był o 11 punktów procentowych wyższy niż odpowiadający temu odsetek mężczyzn portugalskich). Różnice w wysokości co najmniej 5 punktów procentowych odnotowano również w Hiszpanii, na Łotwie i w Szwecji.
Dane źródłowe są tutaj .
Dane dotyczące przewlekłej depresji pochodzą z drugiej edycji z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS), która zostało przeprowadzone w latach 2013–2015 i objęło osoby w wieku od 15 lat. Ankieta zawierała pytania dotyczące samooceny stanu zdrowia jednostki oraz dane dotyczące chorób przewlekłych, które wystąpiły w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kolejna edycja badania zostanie przeprowadzona w 2019 roku.