Negatywny trend spadkowy PKB w Niemczech jest widoczny od połowy 2018 r.
Wpłynęły na niego 3 główne czynniki: 1) dane z przemysłu motoryzacyjnego (po wprowadzeniu nowych przepisów związanych z testami emisyjności), 2) słabszy eksport (m.in. w wyniku spadku zamówień z Chin), 3) ograniczony popyt konsumpcyjny, mimo poprawy warunków na rynku pracy (rosnącego zatrudnienia i wynagrodzeń). Nie można również zapominać o Brexicie i wojnie handlowej z USA, które wpływają na spadek koniunktury w Niemczech.
→ Czy będzie to trend długofalowy? Duże organizacje międzynarodowe nie są zgodne. W prognozach na lata 2019-2020 niektóre pokazują wzrost, inne delikatny spadek PKB. OECD i IMF prognozują spadki na poziomie odpowiednio 0,2 oraz 0,3 pkt. proc., natomiast Komisja Europejska wzrost o 0,2 pkt. proc. w stosunku do 2018 r. oraz o 0,6 pkt. proc. w stosunku do 2019 r.
→ Prognoza długookresowa MFW pokazuje spadek PKB w Niemczech z 1,9 proc. w 2019 r. do 1,2 proc. w 2023 r. Analiza kwartalnych danych PKB dla Niemiec pozwala sądzić, że nie wystąpią gwałtowne zawirowania w zachowaniu PKB. Oznacza to, że prognozowany niewielki spadek dynamiki wzrostu PKB nie powinien być długotrwały, a raczej mieć charakter przejściowy. → Wśród czynników dających szansę wzrostu niemieckiej gospodarki należy wymienić ekspansywną politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego (niskie stopy procentowe), ekspansywną politykę fiskalną rządu oraz integrację imigrantów.