Dane Eurostatu wyraźnie wskazują, że branża informatyczna (ICT) jest domeną mężczyzn. W Unii Europejskiej jedynie 16,6 proc. zatrudnionych na rynku specjalistów ICT stanowią kobiety.
W Polsce jest to jeszcze mniejszy odsetek – 14 proc. W perspektywie ostatniej dekady liczby te pozostają praktycznie na niezmienionym poziomie. Podobnie też układają się statystyki dot. odsetka kobiet zdobywających wykształcenie w obszarze ICT. 14 proc. studentów kierunków ICT w Polsce stanowią kobiety wobec 17 proc. dla całego obszaru UE.
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie udziału kobiet w rynku ICT są znacznie zróżnicowane. Liderami w zatrudnieniu specjalistek ICT są Bułgaria, Litwa, Rumunia i Estonia. Z kolei ostatnie miejsca już od lat zajmują Czechy i Węgry. Bułgaria i Rumunia przodują też biorąc pod uwagę odsetek kobiet wśród studentów kierunków związanych z ICT.
→ Korzenie dobrych wyników Bułgarii sięgają lat 80., kiedy kraj ten w ramach bloku sowieckiego specjalizował się w produkcji komputerów, celując w status „bałkańskiej Japonii”. To wtedy edukacja informatyczna zagościła w bułgarskich szkołach już w najmłodszych klasach. Dzięki dobrym kwalifikacjom młodych ludzi Bułgaria stanowiła po 2007 r. obszar rozwoju zagranicznych firm z branży ICT [11].
→ Zwiększenie odsetka kobiet zainteresowanych pracą w sektorze ICT będzie konieczne, aby sprostać popytowi ze strony firm. Na rynku stale wzrasta zapotrzebowanie na informatyków i innych specjalistów z branży. Według danych GUS [12] z każdym rokiem wzrasta odsetek firm zatrudniających specjalistów ICT – obecnie jest to 6 proc. ogółu przedsiębiorstw i 36,9 proc. dużych firm. Zeszłoroczny raport przygotowany dla Komisji Europejskiej [13] wskazuje Polskę jako jeden z krajów, których rynek pracy doświadczy najwyższego wzrostu liczby pracowników ICT w najbliższych latach.
[11] https://www.calvertjournal.com/articles/show/10944/ tech-equality-why-bulgaria-is-beacon-for-gender-diversity
[dostęp: 7.05.2019]
. [12] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i -technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo -informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce -wyniki-badan-statystycznych-z-lat-2014-2018,1,12.html
[dostęp: 7.05.2019]
. [13] https://www.capgemini.com/nl-nl/wp-content/ uploads/sites/7/2015/12/digital-organisationalframeworks-and-it-professionalism.pdf [dostęp: 7.05.2019].