Polska nie należy do unijnych liderów cyfryzacji – wynika z opublikowanego indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (Digital Economy and Society Index, DESI). Przepaść dzieląca państwa najbardziej zaawansowane cyfrowo od państw mniej zaawansowanych nadal jest znaczna. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarza jednolity rynek cyfrowy, potrzebne są dalsze wysiłki i inwestycje
Komisja Europejska opublikowała wyniki przeprowadzonych w 2018 r. w ramach indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) badań. Narzędzie to przedstawia wyniki 28 państw członkowskich w wielu dziedzinach – od łączności i umiejętności cyfrowych po informatyzację przedsiębiorstw i usług publicznych.
Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: – Europa powoli osiąga coraz wyższy poziom cyfryzacji, jednak wiele państw powinno zwiększyć swoje wysiłki, a wszystkie państwa członkowskie powinny zwiększyć inwestycje, jeśli chcą w pełni korzystać z jednolitego rynku cyfrowego. Nie chcemy cyfrowej Europy dwóch prędkości. Powinniśmy działać razem, aby Unia Europejska stała się światowym liderem gospodarki cyfrowej.
Sprawozdanie krajowe dotyczące Polski
W sprawozdaniu dotyczącym DESI przeanalizowano postępy państw członkowskich w zakresie digitalizacji.
Sprawozdanie obejmuje pięć rozdziałów:
1. Łączność Stałe łącza szerokopasmowe, mobilne usługi szerokopasmowe i ceny łączy szerokopasmowych
2. Kapitał ludzki Korzystanie z internetu, podstawowe i zaawansowane umiejętności cyfrowe
3. Korzystanie z internetu Korzystanie przez obywateli z treści internetowych oraz z komunikacji przez internet i transakcji internetowych
4. Integracja technologii cyfrowej Digitalizacja przedsiębiorstw i handel elektroniczny
5. Cyfrowe usługi publiczne Administracja elektroniczna i e-zdrowie
W zestawieniu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Polska zajmuje 24. miejsce w grupie 28 państw członkowskich UE, utrzymując pozycję z DESI 2017. Z upływem czasu czyni stałe postępy w zakresie parametrów DESI, w takim samym tempie, jakie odnotowano dla całej UE.
Ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) 2018
Polska poprawiła swoje miejsce w rankingu pod względem łączności i kapitału ludzkiego. Poprawiła również wyniki w zakresie korzystania z internetu, integracji technologii cyfrowej i cyfrowych usług publicznych. Poczyniono widoczne postępy w zakresie rozwoju mobilnych usług szerokopasmowych oraz szybkich i ultraszybkich łączy szerokopasmowych, natomiast postępy dotyczące wszystkich wskaźników kapitału ludzkiego były umiarkowane. Pomimo częstszego korzystania z połączeń wideo, sieci społecznościowych i zakupów przez internet Polska spadła w rankingu, jeśli chodzi o korzystanie z internetu. Utrzymała tę samą pozycję w przypadku integracji technologii cyfrowej pomimo znacznej poprawy w zakresie elektronicznej wymiany informacji, korzystania z usług w chmurze i e-fakturowania.