Ponad dwukrotny wzrost PKB na mieszkańca w ciągu ostatnich 16 lat był wielkim osiągnięciem Polski. Wzrost ten wspierały fundusze Unii Europejskiej.
Dla ekonomistów jest oczywiste, że fundusze strukturalne, dopłaty bezpośrednie do rolnictwa i fundusze na rozwój regionów wiejskich są jednym z kluczowych czynników modernizacji polskiej gospodarki w ostatnich 16 latach.
Transfery finansowe UE-Polska wg Ministerstwa finansów
Od wejścia do Unii Europejskiej, w ramach funduszy unijnych do Polski napłynęły środki o łącznej wartości 181 mld euro, czyli stanowiące prawie dwukrotność rocznego budżetu naszego kraju. W tym samym czasie do Brukseli odprowadziliśmy 58 miliardów euro.
Saldo rozliczeń pomiędzy Polską a UE wynosi więc ok. 123 mld euro.
Równie ważny a być może nawet ważniejszy był jednak efekt podażowy funduszy unijnych
Fundusze przeznaczono przede wszystkim na budowę infrastruktury, ale także na podniesienie dochodów rolników. Budowa infrastruktury wpływała na wzrost gospodarczy, zarówno od strony popytu, jak i podaży. Jedną z ważnych barier polskiej gospodarki był (i do pewnego stopnia wciąż jest) słaba sieć komunikacyjna. Fundusze Europejskie pozwoliły tę barierę obniżyć. W ciągu 16 lat wybudowano ponad 1000 km autostrad i ponad 2000 km dróg ekspresowych.
Środki unijne wspierały też budowę obwodnic wokół miast, co również przyczyniło się do przyspieszenia komunikacji. Za pieniądze unijne zmodernizowano lub zbudowano kilka tysięcy kilometrów torów kolejowych, zakupiono nowoczesne pociągi Pendolino oraz kilka tysięcy autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wymienienie wszystkich ważnych inwestycji infrastrukturalnych w regionach, finansowanych funduszami Unii Europejskiej zajęłoby setki stron.