Rzeczywista konsumpcja prywatna (AIC) jest miarą dobrobytu materialnego gospodarstw domowych wykazuje znaczne różnice w obrębie Unii Europejskiej. Również Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca, będący miarą aktywności gospodarczej, różni się znacznie w państwach członkowskich UE.
W Unii Europejskiej PKB na mieszkańca wahał się od 53 proc. do 260 proc. średniej UE, a rzeczywista konsumpcja prywatna od 58 proc. do 135 proc. – pokazują szacunki parytetów siły nabywczej na 2019 r., podane dziś przez Eurostat.
Rzeczywista konsumpcja prywatna (AIC, Actual Individual Consumption) na osobę w Europie w 2019 r.
Na podstawie zrewidowanych parytetów siły nabywczej oraz najnowszych danych dotyczących PKB i liczby ludności za 2019 r., czyli na rok przed wybuchem pandemii koronawirusa, AIC na mieszkańca wyrażone w normach siły nabywczej (PPS) w Unii Europejskiej wahało się od 58 proc. w Bułgarii do 135 proc. w Luksemburgu średniej dla 27 państw członkowskich.
AIC i PKB na osobę, UE = 100
Dziewięć państw Unii odnotowało w 2019 r. AIC na mieszkańca powyżej średniej UE
Najwyższy poziom w UE odnotowano w Luksemburgu, 35 proc. powyżej średniej, przed Niemcami (22 proc. powyżej). Za nimi uplasowały się Austria, Dania, Belgia, Holandia, Finlandia, Francja i Szwecja z poziomami od 9 do 18 proc. powyżej średniej UE.
Polska poniżej średniej
Polska wraz z Rumunią, Grecją i Estonią były w grupie państw, w których konsumpcja per capita wyrażona w parytecie siły nabywczej zawarta była w przedziale od 20 proc. do 25 proc. poniżej średniej unijnej. W Polsce wydatki na konsumpcję uwzględniające parytet siły nabywczej na poziome 79 proc. średniej plasują nas na 19. pozycji wśród państw UE, ex aequo z Rumunią.
PKB na mieszkańca
Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca, będący miarą aktywności gospodarczej, również wykazuje znaczne różnice między państwami członkowskimi UE.
W 2019 roku PKB na mieszkańca wyrażony w PPS wahał się od 53 proc. średniej UE w Bułgarii do 260 proc. w Luksemburgu. Dziesięć państw członkowskich odnotowało w 2019 r. poziom PKB na mieszkańca powyżej średniej UE. Niestety w tej grupie nie było Polski. Eurostat podał, że w ubiegłym roku PKB per capita w PPS w Polsce było na poziomie 73 proc. średniej UE.