Patrząc na udział w unijnym PKB i populacji, wciąż widać znacznie mniejsze znaczenie gospodarcze państw Europy Środkowo-Wschodniej niż pozostałych części UE.
Wszystkie państwa, które przystąpiły do UE w latach 2004-2013, odpowiadają zaledwie za 11 proc. unijnego PKB i jednocześnie 23 proc. populacji. Jednak, gdyby wyodrębnić z tego Grupę Wyszehradzką, Europa Wschodnia (Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Słowenia, Malta, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia) stanowi tylko 3,7 proc. unijnego PKB i ok. 9 proc. społeczeństwa. Europa Środkowa, rozumiana jako Grupa Wyszehradzka, Austria i Niemcy, odpowiada za 35 proc. PKB i populacji.
Udział państw członkowskich w PKB UE w 2020 r. (w proc.)
Wyższe udziały ma Europa Południowa (Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia i Grecja) z 42 proc. PKB i 37 proc. populacji. Natomiast państwa Europy Północnej (Irlandia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Szwecja i Finlandia) tworzą 19,5 proc. PKB UE i odpowiadają za 12,5 proc. populacji.
W latach 2000-2020 udział w unijnym PKB państw Europy Południowej spadł o 5,4 pkt. proc. (jedynie Hiszpania odnotowała wzrost udziału o 0,2 pkt. proc.). Spadki miały miejsce głównie po kryzysie finansowym. Natomiast udział państw Grupy Wyszehradzkiej i Austrii wzrósł o 3 pkt. proc., przy czym najwyższą dynamikę wzrostu odnotowała Polska (1,5 pkt. proc.).
Znaczenie Niemiec w europejskiej gospodarce zmalało w tym okresie – o 1,5 pkt. proc., ale spadki miały miejsce tylko do 2004 r. Także od 2004 r. widoczny jest bardzo wyraźny rozłam. Wysoka dynamika wzrostu w Europie Środkowej (3,3 pkt. proc. wzrostu w udziale PKB UE) oraz Europie Wschodniej (1,7 pkt. proc.), wzrost w Europie Północnej (2,1 pkt. proc., tak wysoka dynamika to efekt pandemii oraz znaczący wzrost Irlandii – o 1,1 pkt. proc.) oraz załamanie w Europie Południowej (-6,8 pkt. proc.).