Produkcja zbóż należy do głównych kierunków produkcji rolniczej w Ukrainie i Rosji.
Według danych FAO, w 2020 r. łączne zbiory pszenicy w obu państwach wyniosły 111 mln t, co stanowiło 14,6 proc. światowej produkcji tego zboża. Rosja z 11,3-proc. udziałem w światowej produkcji była trzecim – po Chinach i Indiach – największym światowym producentem pszenicy. Jednocześnie Rosja jest największym eksporterem pszenicy, podczas gdy Chiny i Indie produkują przede wszystkim na potrzeby wewnętrzne.
Według FAO, Rosja w 2020 r. dostarczyła na rynki zagraniczne aż 37,3 mln t, co stanowiło 19 proc. światowego eksportu tego zboża. Z kolei udział Ukrainy w produkcji pszenicy wyniósł 3,3 proc. (8. miejsce na świecie), a ukraiński eksport był o ponad połowę niższy i sięgał blisko 18,1 mln t. Łączny wkład obu państw w światowym eksporcie pszenicy w ujęciu ilościowym wyniósł aż 28 proc.
Udział ilościowy Ukrainy i Rosji w światowej produkcji wybranych artykułów w 2020 r. (w proc.)
W 2020 r. w Rosji zebrano ok. 21 mln t jęczmienia, co stanowiło 13,3-proc. udział w produkcji globalnej i dało jej miano największego na świecie producenta. Na dziesiątym miejscu, ze zbiorami wynoszącymi 7,6 mln t (udział na poziomie 4,9 proc.), uplasowała się Ukraina; była drugim – po Francji – zaś Rosja trzecim jego światowym dostawcą. Udział dostaw z obu państw wyniósł łącznie 26 proc. (po 13 proc.). Oprócz jęczmienia oba państwa są również znaczącymi producentami żyta i owsa – łącznie ich produkcja stanowiła w 2020 r. odpowiednio 18,9 proc. i 18,4 proc. produkcji światowej, co przekładało się na nieznaczny udział w dostawach na rynki zagraniczne – odpowiednio łącznie niespełna 1 proc. i 2,5 proc. Natomiast Rosja i Ukraina odpowiadały za blisko 55 proc. światowej produkcji gryki.
Rosja jest również największym światowym eksporterem gryki. Innym ważnym uprawianym zbożem (przede wszystkim paszowym) jest również kukurydza. Jej zbiory w obu omawianych państwach w 2020 r. wyniosły 44 mln t, co stanowiło blisko 4 proc. produkcji globalnej. Po USA, Argentynie i Brazylii, Ukraina w 2020 r. była jej czwartym największym eksporterem z 14,5-proc. udziałem w globalnym eksporcie. Udział Rosji był nieznaczny, zaledwie 1,2 proc.
Do najważniejszych upraw przemysłowych obu państw należą rośliny oleiste, zwłaszcza słonecznik. Rosja jest pierwszym, a Ukraina drugim największym producentem ziaren słonecznika. Zbiory na poziomie ponad 13 mln t w każdym z państw stanowią aż 52,6 proc. światowej produkcji tych ziaren oraz 22,4 proc. eksportu w 2020 r.
Udział ilościowy Ukrainy i Rosji w światowym eksporcie wybranych artykułów (w proc.)
Rosja była drugim (po Rumunii), zaś Ukraina dziesiątym największym dostawcą nasion słonecznika. Te państwa są także największymi producentami oleju słonecznikowego. W 2019 r. Ukraina wyprodukowała 5,8 mln t oleju tego typu (29,5 proc. produkcji światowej) i zajęła pierwsze miejsce na liście największych producentów. Produkcja w Rosji była tylko nieznacznie mniejsza i wyniosła ponad 5,3 mln t (27 proc.). Łącznie oba państwa odpowiadały aż za 56,5 proc. produkcji światowej oraz 64,5 proc. dostaw tego oleju. Ukraina, z udziałem wynoszącym 44 proc., była największym eksporterem oleju słonecznikowego na świecie, a Rosja – drugim.
Rosja i Ukraina są również liczącymi się w świecie producentami warzyw. Oba państwa odpowiadają za 22 proc. światowej produkcji grochu (suchego), 11,3 proc. ziemniaków, 8,6 proc. dyni, 6,2 proc. kapusty i roślin kapustnych. Przekładało się to na wyniki w eksporcie. W 2020 r. łączny udział Rosji i Ukrainy w światowym eksporcie grochu suchego wyniósł 16,4 proc. Ponadto, Gorczyca Pszenica Ukraina była 4. dostawcą soku jabłkowego (z udziałem 6 proc.) i 6. dostawcą soku pomidorowego (4,7 proc.).
W produkcji zwierzęcej Rosja i Ukraina miały relatywnie wysoki udział w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego. W 2020 r. dostarczyły go na rynki zagraniczne łącznie ponad 611 tys. t, co stanowiło 4,2 proc. światowego eksportu. Ukraina była siódmym, a Rosja czternastym światowym dostawcą tego rodzaju mięsa. Ponadto, w 2020 r. Ukraina była piątym, a Rosja siódmym na świecie producentem miodu naturalnego. Łącznie wyprodukowały one 134 tys. t miodu, co stanowiło 8,3 proc. światowej produkcji. Ukraina była w 2020 r. drugim – po Chinach – eksporterem na świecie z 11-proc. udziałem.