Przemieszczanie odpadów oznacza transport odpadów przeznaczonych do odzysku lub unieszkodliwienia, który jest planowany lub odbywa się z jednego państwa do drugiego.
Przywóz śmieci do Polski
W 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydał 65 pozwoleń na przywóz odpadów do Polski z zagranicy, na 581 tys. ton, w tym 56 zezwoleń na przywóz z krajów UE na łączną masę 535 tys. ton oraz 9 zezwoleń na przywóz spoza Unii Europejskiej na łączną masę 45 tys. ton. Oznacza to spadek ilości odpadów przywiezionych do Polski o 29% względem roku poprzedniego.
Najwięcej zezwoleń dotyczyło importu odpadów z terytorium Niemiec (23), Litwy (8) oraz Słowenii i Szwecji (po 5). Z Niemiec pochodziło 68% ogólnej ilości odpadów przywiezionych na teren Polski.
Na terenie Unii Europejskiej zapewniony jest swobodny przepływ, kapitału, osób, usług i towarów, także odpadów. Pisemne zezwolenie na transgraniczne przemieszczenie odpadów jest wymagane w przypadku przemieszczeń niektórych rodzajów odpadów (tj. odpadów niebezpiecznych i uznanych za problematyczne) wyszczególnionych w ww. rozporządzeniu w sprawie przemieszczania odpadów.
Import odpadów do krajów UE
W 2020 r. zaimportowano do krajów Unii Europejskiej łącznie 28,3 mln ton odpadów (28% więcej odpadów niż wyeksportowano), w tym prawie 13 mln ton odpadów niebezpiecznych – o 56% więcej w odniesieniu do eksportu. W 2020 r. największymi importerami odpadów wymagających zezwolenia na transgraniczne przemieszczenie (z terenu UE i spoza) była Francja, do której przywieziono ponad 6,4 mln ton odpadów (94 kg na osobę, 22% importu do państw UE), Niemcy, gdzie sprowadzono 5,2 mln ton (62 kg na osobę, 18% importu do państw UE) oraz Holandia, do której wwieziono 4,5 mln ton odpadów (262 kg na osobę, 16% importu do państw UE). Najwyższy wskaźnik ilości zaimportowanych odpadów na osobę (318 kg) osiągnął Luksemburg. Polska zajmowała 13 pozycję, z ilością poniżej
0,4 mln ton odpadów (10,5 kg na osobę, 1,4% importu do krajów UE).
Import odpadów do Polski
Do Polski w 2020 r. zaimportowano niecałe 400 tys. ton odpadów (w tym 162 tys. gleby i ziemi). Przywożone odpady pochodziły głównie z Niemiec – ponad 296 tys. ton (74% odpadów przywiezionych do Polski w 2020 r.). Z Danii przywieziono do Polski prawie 28 tys. ton miksu odpadowego, z Austrii natomiast ponad 20 tys. ton odpadów (głównie odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne), ze Słowenii zaś 10 tys. ton tego samego rodzaju odpadów.
Import odpadów do Polski spoza Europy dotyczył odpadów z mechanicznej obróbki odpadów zawierających substancje niebezpieczne (3,6 tys. ton z Australii).