Technologiczny rozwój produkcji zwierzęcej, niezależnie od jej typu służy poprawie jej efektywności przy utrzymaniu wymaganego dobrostanu zwierząt. Sprawdź, w jaki sposób współczesna technologia pomaga w zarządzaniu każdej ze stref funkcjonowania gospodarstwa wraz z jej otoczeniem?
Znaczenie identyfikacji zwierząt w hodowli
Identyfikowanie zwierząt jest zabiegiem niezbędnym w hodowli i chowie zwierząt użytkowych. Dotyczy to możliwości śledzenia ich przemieszczania się, lecz także jest konieczne w kontekście profilaktyki chorób zakaźnych zwierząt, a pośrednio też ludzi.
Pośród licznych korzyści wynikających z identyfikacji zwierząt należy wymienić efektywne wykrywanie niepokojących zjawisk zdrowotnych wyrażonym w sprawnym funkcjonowaniu rynku wewnętrznego. Obrót krajowy, jak i międzynarodowy jest dzięki temu ściśle nadzorowany przez służby weterynaryjne pod kątem zdrowia zwierząt, a co za tym idzie, bezpiecznej żywności.
Technologie monitorowania zdrowia
Identyfikacja zwierząt realizowana poprzez kolczykowanie bydła pozwala na tworzenie wiarygodnych baz danych, co nie tylko promuje zaufanie odbiorców do producenta, lecz także umożliwia rzetelne zapoznawanie się z aktualną sytuacją epizootiologiczną w danym gospodarstwie.
Do dyspozycji hodowców są dostępne proste znakowania oraz rozwiązania o wysokim standardzie technicznym. Karbowanie małżowiny usznej (ear notching) w hodowli trzody chlewnej, które mimo prostoty wykonania i niskich kosztów, obarczone jest szeregiem ograniczeń dotyczących różnicowania poszczególnych grup zwierząt. Dopiero w połączeniu z innymi metodami znakowania możliwa jest precyzyjna identyfikacja zwierzęcia, miejsca jego pochodzenia oraz drogi przemieszczeń.
Elektroniczne systemy identyfikacji zwierząt
Identyfikacja elektroniczna (EID) wykorzystuje mikrochip lub transponder elektroniczny trwale osadzony w zawieszce, implancie lub bolusie. Identyfikacja EID funkcjonuje na bazie fal radiowych o niskiej częstotliwości bądź identyfikacji radiowej (RFID). Mikrochip odbiera sygnał wysyłany przez czytnik, po czym zwraca informację w postaci unikalnego numeru identyfikacyjnego. Czytnik spełnia w tym przypadku funkcję pośredniczącą, przekazując unikalny numer do systemu, w którym przechowywane są wszystkie niezbędne dane na temat identyfikowanego zwierzęcia.
Kolczyki z identyfikatorem elektronicznym dla bydła
Na szczególną uwagę zasługują kolczyki Allflex EID z uwagi na łatwość montażu, odczytu danych oraz trwałość. Kolczyki elektroniczne dla krów Ultra EID wyposażono transponder HDX. Jego zaletą jest kompatybilność z większością funkcjonujących na obszarze Polski hal udojowych.
Dzięki takiemu rozwiązaniu hodowcy na terenie całego kraju zyskują pomocne narzędzie w zarządzaniu stadem i pracą w swoich gospodarstwach. Dodatkowo optymalizacja transmisji sygnału gwarantuje odczyt z jak największej odległości.
Zalety stosowania kolczyków elektronicznych u krów:
- brak konieczności zasilania;
- monitoring przemieszczania się stada i poszczególnych zwierząt;
- nadzór skarmiania hodowli;
- identyfikacja każdego ze zwierząt na wszystkich etapach hodowli oraz transportu;
- kompatybilność z technologią HDX.
Kolczyki elektroniczne dla owiec i kóz
Kolczyki przeznaczone dla owiec i kóz Allflex z transponderem FDX są kompatybilne z większością systemów zarządzających stadem.
Kolczyki elektroniczne dla owiec i kóz Allflex – zalety:
- prosta aplikacja kolczyka;
- łatwy odczyt danych;
- trwałość mocowania;
- brak zasilania.
Przyszłość hodowli a technologia
Rozwój technologiczny, jak i postępująca liberalizacja światowego handlu z pewnością przyczynią się do powstania nowych rozwiązań w zakresie znakowania zwierząt hodowlanych, jednak, zanim to nastąpi, warto skorzystać z obecnych narzędzi.
Przy wyborze najlepszej metody identyfikacji zwierząt z pewnością pomoże kontakt ze specjalistami zajmującymi się na co dzień identyfikacją zwierząt hodowlanych, stosowanej powszechnie w zarządzaniu hodowlą.