Basic research
Definicja:
Oryginalne prace badawcze eksperymentalne lub teoretyczne, podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie praktyczne zastosowanie lub użytkowanie.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Badania podstawowe dzielą się na badania podstawowe tzw. czyste i ukierunkowane (zorientowane). Badania podstawowe „czyste” – prowadzone są z myślą o postępie wiedzy, bez nastawienia na osiąganie długofalowych korzyści ekonomicznych czy społecznych i bez czynienia zdecydowanych wysiłków w celu zastosowania wyników badań do rozwiązywania problemów o charakterze praktycznym lub w celu przekazania wyników do sektorów zajmujących się ich zastosowaniem. Badania podstawowe „ukierunkowane” – prowadzone są z nastawieniem na to, że w ich wyniku powstanie szeroka baza wiedzy, która będzie mogła stanowić podstawę do rozwiązywania problemów lub wykorzystywania możliwości, zarówno istniejących, jak i przewidywanych.
Przykłady z nauk przyrodniczych i technicznych:
Reakcje polimeryzacji – analiza konkretnego typu reakcji polimeryzacji w różnych warunkach, analiza uzyskiwanych produktów oraz ich właściwości chemicznych i fizycznych to badania podstawowe.
Absorpcja promieniowania elektromagnetycznego przez kryształ – studium absorpcji promieniowania elektromagnetycznego przez kryształ w celu uzyskania informacji na temat struktury jego pasma elektronowego będzie zaliczone do badań podstawowych.
Sekwencje aminokwasów w cząsteczce przeciwciała – określenie sekwencji aminokwasów w cząsteczce przeciwciała należy do badań podstawowych.
Przykłady z nauk społecznych i humanistycznych:
Analiza determinant wzrostu gospodarczego – teoretyczne rozważania na temat czynników determinujących różnice regionalne we wzroście gospodarczym należą do sfery badań podstawowych.
Badania zdolności uczenia się – analiza środowiskowych determinant zdolności uczenia się należy do badań podstawowych.
Ocena i zarządzanie ryzykiem – opracowanie nowych teorii ryzyka to badania podstawowe.
Badania nad językiem – studium nieznanego dotąd języka w celu ustalenia jego struktury i gramatyki to badania podstawowe.
Pojęcie nadrzędne:
- Działalność badawcza i rozwojowa
Źródło: GUS