Hala namiotowa to świetne rozwiązanie zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Tego typu konstrukcje zapewniają pożądany poziom funkcjonalności, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Nie można również nie wspomnieć o kwestiach finansowych. Jest to jeden z najtańszych wariantów dostępnych na rynku budowlanym. Ponadto, czas budowy nie przekracza kilku miesięcy. Wiele projektów realizowanych jest w ciągu kilkudziesięciu dni!
Na etapie projektowania może pojawić się jednak sporo dylematów. Jednym z nich jest ustalenie optymalnego metrażu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie wymiary będą odpowiednie, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to przejdź poniżej!
Jaki metraż hali namiotowej będzie optymalny?
Wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie. Eksperci podkreślają, że każde przedsięwzięcie wymaga dogłębnej analizy. Nie ma sensu budować konstrukcji zbyt dużej. Niewykorzystana przestrzeń zmniejsza opłacalność inwestycji. Mogłoby się wydawać, że wskazane jest myślenie perspektywiczne.
Co w sytuacji, gdy za kilka lat będziemy potrzebować większego magazynu lub warsztatu? Hale namiotowe o konstrukcji stalowej powstają z gotowych elementów. To właśnie dzięki temu ich rozbudowa nie stanowi żadnego wyzwania. Nawet po upływie czasu można zmodyfikować wymiary istniejącego obiektu! Jest to niezwykle korzystne dla przedsiębiorstw z wielu różnych branż czy gospodarstw rolnych.
Do najpopularniejszych wariantów można zaliczyć:
- Hale namiotowe 20×40/20×30 – trudno o lepszą propozycję dla osób potrzebujących przestronnego magazynu. Jest to również optymalny rozmiar dla rolnictwa. W takim obiekcie może funkcjonować także firma produkcyjna. Zaaranżowanie przestrzeni nie generuje zbędnych problemów, co przekłada się na szeroki zakres zastosowań.
- Hale namiotowe 15×25 – takie obiekty często wybierane są przez firmy z branży spożywczej, ale nie tylko. Obiekt może zostać przystosowany do wysokiego składowania. Właśnie dlatego to świetne rozwiązanie dla hurtowni czy e-commerce. Spory metraż będzie odpowiedni dla osób planujących stworzyć ujeżdżalnię koni czy obiekt sportowy.
- Hale namiotowe 10×30/10×20 – nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcja została wykorzystana do przechowywania pojazdów, narzędzi i maszyn, płodów rolnych. Na wzniesienie niewielkich hal chętnie decydują się osoby prywatne, które nie potrzebują dużego metrażu. Konstrukcja w tym rozmiarze doskonale sprawdzi się jako warsztat samochodowy czy stolarski.
- Hale namiotowe 12×25 – znajdują zastosowanie w branży sportowej czy eventowej. Warto wiedzieć, że profesjonalnie zaprojektowany obiekt podzielony jest na strefy. Istnieje możliwość wydzielenia wielu pomieszczeń, dzięki czemu obiekt będzie spełniał restrykcyjne normy i przepisy. Jest to niezwykle istotne w przypadku miejsc użyteczności publicznej.
Jeśli chcesz poznać szczegóły, to zajrzyj do tego artykułu: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hala-namiotowa-20×40-20×30-15×25-10×30/. Znajdziesz w nim jeszcze więcej wskazówek, dzięki którym podjęcie ostatecznej decyzji stanie się prostsze. Na stronie producenta znajduje się też ciekawa publikacja opisująca szczegółowo proces budowy hali o powierzchni 1000m2: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hala-1000-m2/.
Wymiary hali namiotowej vs cena
Wiadome jest, że im większa powierzchnia hali namiotowej, tym wyższy koszt jej budowy. Z tego powodu nie ma sensu wznosić zbyt dużego obiektu, którego potencjał nie zostanie wykorzystany. Podczas konsultacji z wykonawcą należy możliwie najdokładniej przedstawić swoje potrzeby oraz oczekiwania. Warto także wspomnieć o planach rozwoju działalności. Mogłoby się wydawać, że kilka metrów kwadratowych nie robi różnicy. Nic bardziej mylnego! Wymiary obiektu mają największy wpływ na całkowity koszt inwestycji.
Jeśli hala namiotowa stanie się po czasie zbyt mała, to można dokonać jej rozbudowy. Oczywiście przedsięwzięcie wymaga przygotowania projektu oraz uzyskania niezbędnych zezwoleń.