W 2009 r. został ogłoszony dekret arcybiskupa Kazimierza Nycza, który jest ordynariuszem dla katolików
obrządku wschodniego pozbawionych ordynariusza własnego obrządku w Polsce, o reformie struktur obrządku
ormiańskokatolickiego. Według dekretu przestają istnieć dotychczasowe duszpasterstwa, a w ich miejsce
utworzono trzy parafie terytorialne: południową z siedzibą w Gliwicach, centralną z siedzibą w Warszawie i północną z siedzibą w Gdańsku. Ponadto posługę duszpasterską pełnią: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (parafia
południowa), ks. prałat Cezary Annusiewicz (parafia północna) oraz ks. Artur Avdalyan (parafia centralna).
Liczba wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce była szacowana na 600 w roku 2010 i 650 w 2012 (Annuario
Pontificio 2012). W 2012 r. we Wrocławiu odbyło się odsłonięcie i poświęcenie kolejnego już (szóstego po Krakowie Gdańsku, Elblągu, Gliwicach i Klebarku Wielkim na Mazurach) ormiańskiego kamienia krzyżowego (chaczkaru), upamiętniającego 700 lat obecności Ormian na terenach Rzeczypospolitej, Ormian masowo pomordowanych w latach 1915–1917 w Imperium Osmańskim oraz Polaków i Ormian pomordowanych w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich II RP. Stanowi on także symbol trwającej od wieków przyjaźni pomiędzy Polakami a Ormianami.
Chaczkar to ormiańska, kamienna, bogato rzeźbiona płyta wotywna upamiętniająca jakieś ważne wydarzenie, której motywem jest kwitnący krzyż.
W ormiańskiej tradycji istnieje przekonanie, że drzewo krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus zakwitło, dlatego też
krzyżowi na chaczkarze towarzyszy bogata ornamentyka roślinna. W 2013 r. na Skwerze Ormiańskim w Warszawie ustawiono chaczkar będący darem Republiki Armenii dla Warszawy.