Trudno zaprzeczyć, że suwnice są niezbędne w wielu zakładach do zapewnienia płynności transportu oraz produkcji. Jest to jednak sprzęt dosyć kosztowny, dlatego wielu przedsiębiorców się zastanawia, czy warto od razu kupować urządzenia dźwignicowe. Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup, a w jakich sytuacjach – na najem?
Jakie branże skorzystają na dobrych suwnicach?
Suwnice to urządzenia dźwignicowe przeznaczone do transportu ciężkiego lub wielkogabarytowego ładunku na niewielkie odległości. Korzysta z nich wiele firm z sektora TSL, automotive, lotniczego, maszynowego, papierniczego i metalurgii.
Dzięki dopasowanym dźwignicom firma może zachować wysoką przepustowość realizowanych prac z jednoczesnym dochowaniem bezpieczeństwa pracowników.
Dobra suwnica przede wszystkim jest dopasowana do potrzeb klienta. Główne parametry, na które warto zwrócić uwagę przed wprowadzeniem takiego sprzętu do zakładu, obejmują:
- udźwig,
- prędkość i wysokość podnoszenia,
- rozpiętość konstrukcji.
Wyróżnia się suwnice uniwersalne i suwnice procesowe, czyli dopasowane do realizacji konkretnych zadań.
Poszczególne modele dźwignic specjalistycznych doskonale radzą sobie m.in. z materiałami sypkimi, płynnymi i sprawdzają przy procesach realizowanych w wysokiej temperaturze albo w kwaśnym środowisku.
Nie ulega wątpliwości, że dobre suwnice przyczyniają się do usprawnienia przemysłu. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, na które początkujące firmy często nie mogą sobie pozwolić. Ceny maszyn sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na co więc powinny postawić przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek lub zmagają się z wysokimi wydatkami – wynajem czy kupno dobrej suwnicy?
Kiedy wybrać kupno, a kiedy postawić na wynajem suwnicy?
Zarówno kupno, jak i wynajem długoterminowy ciężkiego sprzętu dźwignicowego ma swoje zalety i wady. Wiele zależy od możliwości finansowych przedsiębiorcy, jego oczekiwań względem urządzeń oraz planów w zakresie rozwoju działalności.
Kiedy sprawdzi się kupno suwnicy?
Zakup suwnicy sprawia, że składnik majątku od razu trafia do aktywów firmy. Przedsiębiorca płaci za niego raz, nie musi więc uwzględniać comiesięcznych obciążeń w postaci raty czynszowej. W takiej sytuacji łatwiej o planowanie budżetu firmy w przyszłości.
Prawo własności na ciężkim sprzęcie to też zwiększone możliwości zabezpieczenia kredytu, ponieważ w razie kłopotów z terminową spłatą zobowiązań bank może zaspokoić się z kosztownych składników majątku.
Warto jednak pamiętać, że zakup suwnicy przenosi wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem jej w stanie używalności na nabywcę. Oznacza to, że musi on zadbać o sprawność techniczną dźwignicy, realizację nadzoru przez UDT, jak również wymianę komponentów na nowe.
Można przyjąć, że zakup będzie tym bardziej opłacalny, im częściej suwnica jest wykorzystywana. Jeżeli wolumen zamówień nie jest na tyle duży, aby wykorzystywać ją regularnie, może się okazać, że jest to wydatek zbyt wysoki.
Na zakup suwnicy mogą pozwolić sobie dobrze prosperujące przedsiębiorstwa.
Kto powinien postawić na wynajem suwnicy?
Wynajem suwnicy zazwyczaj będzie lepszym rozwiązaniem, kiedy sprzęt jest potrzebny sporadycznie. Obciążenie finansowe jest tutaj nieporównywalnie niższe niż przy zakupie, więc z rozwiązania skorzystają firmy wchodzące na rynek. Zawierając umowę na czas oznaczony, przedsiębiorca może łatwo prognozować wydatki.
Warto pamiętać, że przepisy prawa cywilnego w zakresie umowy najmu nakładają na wynajmującego konieczność utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do korzystania z niej. Jeśli więc awarie nie są spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, a np. wadą tkwiącą w komponentach dźwignicy, ciężar i koszt ich naprawy spoczywa na właścicielu urządzenia.
Z drugiej strony, kiedy suwnica stoi nieużywana, przedsiębiorca nadal musi za nią płacić, choć nie czerpie z niej zysku. Cykliczność wydatków może być niemałym obciążeniem.
W obu przypadkach wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, choć na nieco innych zasadach. W celu opracowania strategii optymalizacji podatkowej przedsiębiorca powinien zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego lub kancelarii prawnej.
Jak wybierać producenta suwnic?
Bez względu na formę wprowadzenia nowego urządzenia do firmy należy dokonać wyboru modelu i producenta suwnicy. Aby zapewnić sobie bezawaryjność i wysoką sprawność technologiczną, warto postawić na firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży.
Urządzenia dźwignicowe dostępne na https://www.konecranes.com/pl to gwarancja najwyższej jakości elementów oraz dopasowania do potrzeb klienta. Konecranes oferuje przedsiębiorcom zarówno suwnice uniwersalne, jak i procesowe, a także komplet części zamiennych oryginalnych lub typu OEM.