Gazprom poinformował, że „nie może zagwarantować” dostaw gazu do Europy rurociągiem Nord Stream 1 z powodu „nadzwyczajnych” okoliczności. Gazociąg jest
głównym źródłem dostaw tego surowca z Rosji do Niemiec.
W czwartek planowane jest wznowienie dostaw po przerwie technicznej. Wstrzymanie dostaw gazu do Unii Europejskiej w najgorszym scenariuszu może zmniejszyć PKB wspólnoty nawet o 1,5% tej zimy – szacuje Komisja Europejska.
Udział importu z Rosji w podaży paliw kopalnych łącznie (według źródła, w UE27 i w Polsce w 2020)
Europejskie magazyny gazu są zapełnione w ok. 63%, co jest równowartością 46 dni zimowego zużycia. Prasa donosi, że KE przygotowała draft dokumentu, w którym zaleca krajom członkowskim dobrowolne cięcie zużycia gazu, aby zbudować zapasy na zimę. Kraje dostaną konkretne cele/kwoty o ile mają obniżyć zużycie, które mogą stać się obowiązkowe w sytuacji kiedy deficyt gazu stanie się realny.
Trudno przewidzieć jak do pomysłu unii gazowej odniosą się państwa członkowskie. Zakładamy jednak, że rządy unijne będą chciały zbudować zapasy gazu z wyprzedzeniem, aby uniknąć blackoutów, co oznacza większy spadek PKB Eurolandu w 4kw22 niż 1kw23. Dodatkowy czynnik obniżający PKB Eurolandu w 2poł22 to szok inflacyjny zmniejszający konsumpcje. Dla Polski zakładamy, iż negatywny wpływ na PKB rozpocznie się już w 2 połowie ’22 (w ujęciu kw/kw recesja techniczna). Już dzisiaj widać załamanie zamówień zagranicznych w PKB.
Gaz ziemny. Rekordy wszechczasów, cena benchmarku holenderskiego TTF 1M
Scenariusz spowolnienia zmniejsza determinację RPP do podwyżek. Ostatnie komentarze wskazują, że RPP woli słabszego złotego i (może) interwencje niż dalsze podwyżki. Widzimy ryzyko w dół dla naszej prognozy docelowego poziomu stóp na 8,5%, ale na razie nie zmieniamy scenariusza z uwagi na doświadczenia węgierskie.
Źródło: Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A.