Osoby zmagające się z chorobą alkoholową, narkomanią, uzależnieniem od hazardu czy leków mogą zgłosić się po pomoc do ośrodków leczenia uzależnień. W Polsce występują dwa rodzaje placówek, prywatne i publiczne. Publiczne ośrodki leczenia uzależnień są bezpłatne dla osób zmagających się z problemem uzależnienia od alkoholu, w ramach całodobowej opieki, dostępne są dla każdej osoby ubezpieczonej. Z poradni leczenia uzależnień mogą korzystać zarówno osoby ubezpieczone jak i nieubezpieczone. O czym należy wiedzieć, jakie wymogi trzeba spełniać oraz co jest potrzebne przed udaniem się do ośrodka leczenia uzależnień?
Ośrodek leczenia uzależnień
Ośrodek leczenia uzależnień Warszawa https://odtruwaniewarszawa.pl/prywatny-osrodek-leczenia-uzaleznien-warszawa/ to placówka, w której przebywają osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, czy hazardu, znajdujące się w procesie leczenia. Głównym celem ośrodka jest sprawienie, by osoby z problemem uzależnienia wyszły z ciągu uzależnienia i zachowały abstynencję. To najważniejszy, ale nie jedyny cel placówek. Do równie ważnych zadań ośrodków leczenia uzależnień zaliczyć można edukację osób uzależnionych – na temat uzależnień, radzenia sobie z uzależnieniem, ponownej socjalizacji osób uzależnionych. To również nauka asertywności, samodzielności, poczucia własnej wartości, czy zachowań społecznie akceptowanych. Podczas pobytu w ośrodku pacjent zobligowany jest do uczestniczenia zarówno w terapii grupowej jak i indywidualnej. Pacjent trafia do ośrodka z własnej nieprzymuszonej woli – wyjątkiem jest sytuacja, w której jednostka została skierowana do placówki z nakazem sądowym. Osoby przebywające w ośrodku muszą przestrzegać dyscypliny oraz zasad panujących w społeczności. W placówkach obowiązuje całkowity zakaz posiadania oraz spożywania substancji psychoaktywnych.
Podjęcie terapii przez osoboę borykającą się z problelem uzależnienia jest milowym krokiem w stronę trzeźwości. Podczas terapii pacjent uświadamia sobie swoje problemy, uzależnienie z którym się zmaga. Uczy się sposobów utrzymania abstynencji przez długi okres, stanowczo odcina się od destrukcyjnego środowiska.
Bezpłatne leczenie choroby alkoholowej
Bezpłatna pomoc osobom borykającym się z problemem uzależnienia zagwarantowana jest dzięki Ustawie z dnia 26 października 1982 roku. Ustawa nosi tytuł “Wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi”. Dzięki tej ustawie osoby pijące alkohol problemowo, a także osoby współuzależnione mają zagwarantowany dostęp do leczenia, które mogą podjąć dobrowolnie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której sąd ogłaszając wyrok, nakłada na jednostkę przymus podjęcia leczenia. Bezpłatne leczenie choroby alkoholowej w Polsce przysługuje osobom uzależnionym posiadającym ubezpieczenie zdrowotne a także osobom, które takiego ubezpieczenia nie posiadają. Dostęp do bezpłatnej pomocy mają także osoby współuzależnione (najczęściej są to współmałżonek, dzieci, rodzice).
Osoba pijąca alkohol problemowo, która chce podjąć leczenie może zgłosić się do poradni leczenia uzależnień – nie jest tu wymagane skierowanie. Warunkiem koniecznym jest zgłoszenie się do placówki wraz z dowodem osobistym. Pacjent ponadto powinien skontaktować się z placówką telefonicznie lub osobiście w celu wyznaczenia terminu rozpoczęcia terapii, być w stanie trzeźwości, wyrazić zgodę na leczenie.
Jeżeli osoba uzależniona chce podjąć leczenie w całodobowym ośrodku leczenia uzależnień niezbędne będzie posiadanie przez nią skierowania. Skierowanie to może wystawić lekarz POZ, lekarz internista oraz lekarz psychiatra. Należy pamiętać, że skierowanie jest ważne przez czternaście dni od momentu wystawienia.
Podejmując leczenie choroby alkoholowej w ramach NFZ, pacjent otrzymuje niezbędną pomoc terapeutyczną. Placówki, które mają podpisany kontrakt z NFZ realizują terapię ambulatoryjnie w poradniach leczenia uzależnień lub całodobowo w ośrodkach terapii uzależnień.
Podczas leczenia pacjent posiada dostęp do
- terapii
- niezbędnych badań diagnostycznych
- opieki lekarskiej i terapii farmakologicznej w stanach nagłych
- wyżywienia – jeżeli pacjent przebywa w całodobowym ośrodku leczenia uzależnień
Ponadto rodzina pacjenta ma prawo do edukacji na temat uzależnienia i współuzależnień oraz konsultacji psychologicznych.
Ośrodki leczenia uzależnień działające w ramach NFZ – wady i zalety
Zalety
- bezpłatna pomoc terapeutyczna
- możliwość bezpłatnego podjęcia leczenia uzależnienia
- bezpłatna pomoc terapeutyczna dla osób współuzależnionych
- z pomocy oraz leczenia mogą skorzystać osoby, które nie posiadają środków finansowych
Wady
- należy posiadać skierowanie do placówki
- przed przystąpieniem do procesu leczenia należy udać się do lekarza w celu uzyskania skierowania, co dla osób w kryzysie bezdomności, osób nieposiadających ubezpieczenia, lub osób z kłopotami finansowymi może być dużym utrudnieniem
- w ośrodkach NFZ bardzo często jest niższy standard niż w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień
- uboga oferta terapeutyczna w porównaniu z szeroką ofertą dostępną w prywatnych ośrodkach
- należy oczekiwać na miejsce w placówce, czas oczekiwania może wynosić od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy
Bezpłatny program leczenia alkoholizmu ma niewątpliwie ogromną zaletę, którą jest bezpłatna możliwość leczenie choroby alkoholowej. Jednak termin oczekiwania, by dostać się do placówki jest niezwykle długi. Osoba borykająca się z problemem uzależnienia po tak długim czasie może stracić motywację do podjęcia leczenia, zdrowie, a nawet życie.
Ogólne warunki przyjęcia osoby uzależnionej do ośrodka leczenia uzależnień
- We wszystkich placówkach nadrzędnym wymogiem jest pozostawanie w stanie trzeźwości. Niektóre placówki wymagają dodatkowo, by okres ten trwał od co najmniej dziesięciu dni. W ośrodkach leczenia uzależnień panuje całkowity zakaz spożywania substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, narkotyki, leki, dopalacze. Osoba podejmująca leczenie musi również wyrazić zgodę na badania laboratoryjne na obecność alkoholu i narkotyków w organizmie.
- We wszystkich placówkach, które działają w ramach NFZ wymagane jest skierowanie. Skierowanie ważne jest przez 14 dni od momentu wystawienia. W ciągu dwóch tygodni zainteresowany powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście z ośrodkiem leczenia uzależnień w celu zapisania się na pierwszy wolny termin, wtedy skierowanie obowiązuje przez cały czas do momentu zakończenia leczenia. Lekarz musi wystawić skierowanie na druczku “Skierowanie do szpitala psychiatrycznego”
- Osoba zgłaszająca się do ośrodka powinna posiadać również zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym
- Pacjent w dniu przyjęcia zobligowany jest do posiadania dowodu tożsamości
- Pacjent musi wyrazić pisemną zgodę na leczenie
Co należy zabrać ze sobą do ośrodka leczenia uzależnień?
Osoba z problemem uzależnienia zgłaszająca się do ośrodka leczenia uzależnień powinna zabrać ze sobą
- wygodną odzież i obuwie adekwatne do pogody i pory roku
- dane pracodawcy, jeżeli pracuje i potrzebuje zwolnienia lekarskiego
- przybory toaletowe takie jak: ręczniki, mydło, szampon, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów. Należy pamiętać, że kosmetyki nie mogą zostać wykonane na bazie alkoholu
- niezbędne leki, które zażywa cyklicznie
- dokumentację medyczną