Energia elektryczna pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej pozwala na praktycznie bezkosztowe zasilanie urządzeń w domach i w firmach. Podstawą do tego, by produkcja energii na własny użytek była wydajna, jest nie tylko dobra jakość paneli, ale także odpowiednia ilość promieni słonecznych. W czasie okresów pochmurnych i deszczowych niedobór promieni słonecznych jest spory – a to odbija się negatywnie na wydajności paneli. Nie inaczej jest zimą. Jak ta pora roku wpływa na pracę paneli i jak zadbać o nie w tym czasie?
Co dzieje się z wydajnością paneli zimą?
Prawdą jest to, że wydajność instalacji fotowoltaicznej w największym stopniu jest uzależniona od stopnia nasłonecznienia. Tym samym naturalne jest to, że wiosną i latem jej wydajność jest większa, zaś jesienią i zimą – mniejsza.
Wiele osób obawia się o to, że mrozy okażą się szkodliwe dla właściwości i sprawności paneli solarnych. Jeśli jednak są to panele nowoczesne i dobrej jakości, dobra wiadomość jest taka, że niskie temperatury im nie zaszkodzą w żaden sposób. Okazuje się również, że jest wręcz przeciwnie – i im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym wydajność paneli solarnych może być większa. Wynika to z faktu, że niska temperatura sprzyja efektywności pracy modułów. Przekłada się to na zwiększenie mocy i napięcia. Dzięki temu nawet wówczas, gdy słońca jest niewiele, a niebo pokrywają chmury – wytwarzanie energii elektrycznej nie będzie mocno zaniżone.
Jak dbać o panele zimą?
W wielu regionach Polski zimy są na tyle łagodne (a więc dość ciepłe i bezśnieżne), że w zasadzie nie trzeba robić niczego przy panelach, by pomóc im przetrwać ten chłodny czas.
Istotną kwestią jest jednak to, że jeśli spadnie śnieg, to nie powinien zbyt długo zalegać na panelach. Jest zwyczajnie ciężki, a to może mieć negatywny wpływ zarówno na konstrukcję dachu, jak i samych paneli. Dodatkowo będzie ograniczał docieranie promieni słonecznych do modułów.
Warto mieć to na uwadze przy montażu paneli i zadbać o to, by ich kąt nachylenia wynosił 35 stopni. Dzięki temu śnieg samoistnie będziesię zsuwał z powierzchni paneli.