Niemcy są najsilniejszym państwem w Unii Europejskiej, zarówno w aspekcie demograficznym jak i co widać jeszcze wyraźniej, gospodarczym.
Liczba ludności poszczególnych krajów UE
W styczniu 2020 r. populację Unii Europejskiej oszacowano na prawie 447 mln osób.
W całej Unii Europejskiej najbardziej zaludnionym krajem Wspólnoty są Niemcy. Za naszą zachodnią granicą żyje 83,2 mln mieszkańców. Na kolejnych miejscach znajdują się: Francja z populacją na poziomie 67,3 mln, Włochy (59,6 mln), Hiszpania (47,3 mln) i Polska (38,0 mln).
Populacja w milionach
Liczba ludności w Europie rośnie wskutek połączenia dwóch czynników: przyrostu naturalnego (co roku rodzi się więcej ludzi, niż umiera) oraz salda migracji netto (więcej ludzi osiedla się w UE, niż ją opuszcza).
Gospodarki krajów UE
Zgodnie z danymi Eurostatu za 2020 rok cała gospodarka Unii Europejskiej ma wartość 13,3 biliona euro (już po odjęciu z obliczeń Wielkiej Brytanii).
Z gospodarczego punktu widzenia znaczenie Polski pozostaje bardzo umiarkowane, a realnie liczy się trzech głównych graczy – Niemcy, Francja i Włochy. Niemcy odpowiadają za 1/4 całego PKB Unii Europejskiej. Polska nieznacznie przegania Belgię. Według Eurostatu Polska w 2020 roku odpowiedzialna była za wytworzenie równowartości 3,9 proc. całego unijnego PKB
Procentowy udział w PKB Unii Europejskiej
Bezwzględnie największy udział w tworzeniu gospodarki Unii Europejskiej, dodatkowo jeszcze zwiększony po Brexicie, mają Niemcy, wytwarzające 1/4 całego unijnego PKB (dokładnie 25 proc.)