Dostępne dane wskazują na osłabianie się globalnej koniunktury gospodarczej w II i III kw. 2022 r. Prezentujemy projekcję inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego.
Negatywnie na aktywność gospodarczą na świecie oraz jej perspektywy oddziałują przede wszystkim wysokie ceny surowców i towarów zaopatrzeniowych, wysoka niepewność związana z agresją zbrojną Rosji przeciw Ukrainie, a także globalne zacieśnienie warunków finansowania.
Inflacja w Polsce
W ostatnich miesiącach w Polsce – podobnie jak w wielu innych gospodarkach na świecie – inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych
kształtowała się na wysokim poziomie.
Inflacja CPI (r/r, %)
Towarzyszy temu pogorszenie nastrojów konsumentów, mimo że sytuacja na rynkach pracy w największych gospodarkach pozostaje bardzo dobra.
Jednocześnie inflacja na świecie wciąż kształtuje się na wysokim poziomie i w wielu gospodarkach jest najwyższa od kilku dekad. Istotnym źródłem wysokiej dynamiki cen pozostają wysokie ceny surowców, do których przyczyniają się konsekwencje agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie, oraz utrzymujące się – pomimo ich stopniowego łagodzenia – zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży.
Wobec silnie rosnących kosztów produkcji – w tym w części gospodarek także zwiększających się kosztów pracy – i w warunkach nadal relatywnie korzystnej sytuacji popytowej przedsiębiorstwa w części krajów dostosowują ceny produktów finalnych. W efekcie w tych gospodarkach także inflacja bazowa kształtuje się na podwyższonym poziomie.
Gospodarka polska w latach 2022-2025
Obniżenie prognozy krajowego wzrostu gospodarczego w 2023 r. jest konsekwencją silniejszego negatywnego wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę na procesy gospodarcze w kraju i za granicą. W szczególności założono, że w jeszcze większym stopniu – niż przyjęto w poprzedniej projekcji – przełoży się ona na wzrost
cen gazu ziemnego i węgla kamiennego na rynkach światowych, przy czym cena gazu w Europie wyraźnie przewyższa jego cenę na innych rynkach.
W konsekwencji w bieżącej projekcji przyjęto, że wojna na Ukrainie będzie skutkować niższym wzrostem gospodarczym w krajach głównych partnerów handlowych Polski, zwłaszcza w Niemczech, ze względu na istotną rolę przemysłu w tej gospodarce i silnym uzależnieniu od importu rosyjskiego gazu. Niższa ścieżka wzrostu PKB w Polsce w 2023 r. wynika także z podwyżek stóp procentowych NBP, które niedawno miały miejsce.
PKB (r/r, %)
Dalszy przebieg agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę
Trwająca rosyjska agresja zbrojna na Ukrainę, niepewność z nią związana, w tym możliwość jej dalszej eskalacji, rosyjskie działania retorsyjne wobec Zachodu oraz konsekwencje wprowadzonych i planowanych sankcji gospodarczych przeciwko Rosji stanowią najważniejsze ryzyko dla kształtowania się aktywności gospodarczej i procesów inflacyjnych za granicą i w Polsce.