Spada aktywność fizyczna mieszkańców w Polsce. Regularnie i z pewną regularnością sport uprawia co czwarty mieszkaniec Polski (28 proc.); w UE-28 jest to ok. 40 proc. osób. Ponad połowa mieszkańców w Polsce twierdzi, że w ogóle nie uprawia sportu (56 proc.). Oznacza to, że brak aktywności ruchowej wzrósł o 10 pkt. proc. od 2004 r. Koszty braku aktywności szacuje się na 7 mld PLN rocznie.
Sportowe zmagania i emocje towarzyszące widowiskom są powszechnie cenione przez Polaków. Licznie i z ochotą gromadzą się, by kibicować zawodnikom podczas najważniejszych zmagań. Wielkie imprezy sportowe skupiają miliony rodaków na stadionach i przed telewizorami, tak na wsiach, jak i w małych i dużych miastach. Kibice żywo chwalą bezbłędny występ, komplementując styl, technikę czy wynik. Nasi sportowcy są nie tylko znani z sukcesów, albo odśpiewanego Mazurka Dąbrowskiego. O medalistach można usłyszeć również, gdy spędzają czas poza salą treningową.
Publikujemy fragment raportu Polski rynek sportu z sierpnia 2019 r. Polskiego Instytutu Ekonomicznego dotyczący aktywności sportowej Polaków.
Spadająca aktywność sportowa Polaków
Choć fenomen masowego oglądania zawodów wśród mieszkańców Polski od lat nie słabnie, to inaczej już jest z podejmowaną aktywnością fizyczną. Regularnie sport uprawia co 20. mieszkaniec Polski (5 proc.), a co czwarty z pewną regularnością (23 proc.). W Unii średnio to odpowiednio 7 proc. i 33 proc. Na tle pozostałych członków Unii nie wypadamy więc jako naród szczególnie aktywny ruchowo.
Częstotliwość uprawiania aktywności fizycznej lub sportu w UE-28 (2017, proc.)
W Polsce ponad połowa badanych twierdzi, że w ogóle nie uprawia sportu (56 proc.). Co więcej, alarmujący powinien być kierunek trendu, który jest odwrotny niż pożądany. Z roku na rok bowiem wzrasta odsetek twierdzących, że w ogóle nie uprawia żadnych czynności ruchowych – w 2013 r. nieaktywnych fizycznie było w Polsce 52 proc.; w 2008 r. – 49 proc., a 2004 r. – 46 proc. Oznacza to, że przez 15 lat spadek aktywności sportowej zmalał o 10 pkt. proc. Tendencja jest co prawda podobna do trendu unijnego – w 2004 r. nieuprawiających sportu było 40 proc., w 2008 r. – 39 proc., w 2013 r. – 42 proc., a w 2017 r. – 46 proc. (Komisja Europejska, 2018a), niemniej dynamika unijna jest wyraźnie wolniejsza niż polska.
Koszty braku aktywności
Koszty braku aktywności fizycznej mieszkańców Polski nie są małe i sięgają 7 mld PLN rocznie (IBS, 2016). Dlatego tak ważne jest podejmowanie odpowiednich działań na rzecz wzrostu zaangażowania w sport. Wiemy bowiem, że gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie zaczęła regularnie uprawiać aktywność fizyczną, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tys. zawałów mniej, 2,2 tys. mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego, czy 1,5 tys. mniej przypadków raka piersi. Koszty opieki zdrowotnej spadłyby w skali roku o 440 mln PLN, a koszt absencji pracowniczych zmalałby o 3 mld PLN.