Państwa UE-28 przeznaczają na ochronę przeciwpożarową średnio 0,4 proc. krajowego budżetu. Najmniej wydaje Dania i Malta (0,2 proc.), a najwięcej Bułgaria (0,8 proc.). W Polsce te wydatki stanowią 0,5 proc. wydatków budżetowych, czyli tyle co we Francji, Niemczech, Finlandii czy na Węgrzech.
Mimo stosunkowo wysokich nakładów na ochronę przeciwpożarową w Polsce, od stycznia bieżącego roku ponad 575 ha lasów zarządzanych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych zostało zniszczonych w trakcie 1345 pożarów.
→ Każdy pożar to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Na szczegółową wycenę szkód wyrządzonych od początku tego roku będzie trzeba poczekać. Można się spodziewać, że dotychczasowe straty kosztowały Skarb Państwa około 8 mln PLN. Szacunki dotyczą tylko kosztów bezpośrednich, do których należałoby dodać również niemierzalne koszty pośrednie, czyli np. straty środowiskowe.
→ Do pożarów w lasach przyczynił się brak opadów, silny wiatr i stosunkowo wysoka temperatura jak na początek wiosny. Skutki tej niekorzystnej pogody odczuwają także rolnicy, a nieurodzaj będzie mieć reperkusje dla całej gospodarki. W zeszłym roku straty dla polskiej gospodarki spowodowane suszą w rolnictwie wyniosły 2,6 mld PLN [9].
→ Z powodu suszy należy spodziewać się podwyżek cen żywności, które w marcu już i tak wzrosły o 2,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku [10]. Wtedy m.in. za sprawą wzrostu cen paliw (7,3 proc. r/r), lecz także z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach i Wietnamie, co zwiększyło popyt na wieprzowinę z Polski. Teraz wzrost inflacji żywności może dodatkowo wzmocnić susza, co uderzy po kieszeniach przeciętnego Kowalskiego.
[9] https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2018/12/ Raport-klimatyczny.pdf [dostęp: 7.05.2019]. [10] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/ wskazniki-cen/szybki-szacunek-wskaznika-cen-towarow -i-uslug-konsumpcyjnych-w-marcu-2019-roku,8,39.html
[dostęp: 7.05.2019]
.