Alkoholizm to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, a według szacowań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych już ponad 800 000 Polaków boryka się z problemem alkoholowym. Jedną ze skuteczniejszych metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej jest zabieg implantacji wszywki alkoholowy Esperal. Ma ona na celu umożliwienie pacjentom utrzymanie abstynencji w dłuższej perspektywie.
Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?
Esperal, obecne pod nazwą handlową „Disulfiram WZF”, to środek farmakologiczny firmy Polfa Warszawa S.A., który w zamyśle ma wspomagać utrzymanie abstynencji i ułatwić leczenie alkoholizmu. Disulfiram jest substancją czynną Esperalu i jest on inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Prościej ujmując oznacza to, że hamuje enzym dehydrogenazy aldehydowej na drodze metabolizmu etanolu. Dlatego po spożyciu alkoholu stężenie aldehydu octowego wzrasta i pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego – tylko że o wiele bardziej intensywne. Esperal zatem nie ma na celu powstrzymania głodu alkoholowego czy objawów odstawienia u uzależnionego, lecz opiera się na założeniach terapii awersyjnej. Oznacza to, że wszywka alkoholowa prowadzi do zmian postrzegania trunku w umyślę chorego i odciągnięcie go tym samym od schematu choroby. Nie trzeba czekać długo na reakcję disulfiramową, gdyż już po kilku minutach pojawiają się następujące objawy:
- Zawroty i bóle głowy
- Nudności
- Pocenie się
- Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
- Wymioty
- Zaczerwienienie
- Niedociśnienie
Objawy mają charakter zatrucia alkoholowego i mogą zwykle trwać od 30 minut do kilku godzin, w zależności od ilości spożytego alkoholu.
Gdzie zgłosić się o pomoc? – Kliniki i koszty
W dzisiejszych czasach , gdzie wpływ alkoholizmu jest ogromny, wiele klinik daje możliwość usługi implantacji wszywki alkoholowej Esperal.
Cena takiego zabiegu to 550zł, a wszywkę alkoholową można usunąć chirurgicznie na w dowolnym momencie w razie potrzeby, jest to koszt rzędu 500 zł. Cena obejmuje nie tylko koszt leku i samo wykonanie operacji, ale również fachową opiekę nad pacjentem w trakcie i po zabiegu, a na każdy wystawiany jest certyfikat.
Duet terapii awersyjnej i psychoterapii w leczeniu alkoholizmu
Mimo tego że Esperal ma udowodnioną skuteczność i pomógł wielu osobom, to powinien być połączony z psychoterapią i nie należy pojmować go jako samodzielnej formy leczenia. Ze względu na to, że alkoholizm ma podłoże psychologiczne, to potrzebne są psychologiczne środki do jego skutecznego zwalczenia. Dlatego istotnym jest, aby podczas terapii awersyjnej być w stałym kontakcie z psychologiem w celu ustalenia przyczyny uzależnienia. Brak wsparcia ze strony specjalisty w dziedzinie uzależnień w tej sytuacji może wpłynąć na decyzję pacjenta w kwestii powrotu do schematu nałogu alkoholowego i zerwaniu abstynencji. Decyzja o podjęciu psychoterapii zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji trzeźwego życia. Częstym zjawiskiem jest to, że pacjent powraca do swoich poprzednich nawyków, pomimo zażywania Esperalu i długiego okresu abstynencji w tym czasie alkoholu, z powodu problemów natury psychologicznej czy trudnych sytuacji losowych. Z profesjonalną pomocą chory może sprawnie zidentyfikować i uporać się z trudnościami, które mogą znacznie obniżać motywację do walki z chorobą.
Choroba alkoholowa dotyka ogromnej grupy ludzi – nie tylko samą osobę chorą. Otoczenie alkoholika również jest pod wpływem nałogu, gdyż wpływa on na każdą sferę życia. Dlatego często można zauważyć proces współuzależnienia, gdy któraś osoba w rodzinie boryka się z problemem alkoholowym. Zostaje zaburzone poczucie bezpieczeństwa i stabilności bliskich, więc by utrzymać równowagę w rodzinie poświęcają wszystko, by utrzymać chorego w trzeźwości. Zaniedbują przy tym własne zdrowie, potrzeby i pracę. Ze względu na to warto podjąć się różnego rodzaju terapią. W przypadku współuzależnienia skuteczna może okazać się terapia rodzinna w której bliscy będą lepiej mogli zrozumieć stan, w którym znajduje się ukochana osoba i dostosować metody wsparcia w sposób adekwatny. Przy tym oni sami mogą dowiedzieć się, jak radzić sobie z tą trudną sytuacją i towarzyszącymi negatywnymi emocjami.
Wszywka alkoholowa Esperal lub tabletki doustne
Disulfiram może również występować na rynku w postaci tabletki doustnej przyjmowanej rano lub wieczorem w dawce ustalonej przez lekarza. Zależna jest ona od masy ciała pacjenta, ewentualnych chorób współistniejących, stopnia choroby alkoholowej oraz wieku. Podobnie jak przy wszywce alkoholowej należy odbyć 24 godzinną abstynencję, zanim lek będzie mógł zostać przyjęty, jednak te formaty różnią się pod wieloma względami.
Ważnym czynnikiem różniącym te dwie formy jest ich czas działania. Wszywka alkoholowa Toruń utrzymuje się w organizmie od 8 do 12 miesięcy, zaś tabletki doustne należy brać systematycznie w określonych przez specjalistę odstępach czasowych. Ponadto w przypadku zażywania tabletek doustnych znacznie łatwiej jest zrezygnować z kontynuacji terapii awersyjnej, ponieważ wystarczy przestać ją brać. Takie działanie w przypadku wszywki alkoholowej jest znacznie trudniejsze, ponieważ wymagają dodatkowego zabiegu i dużej inwestycji. Głód alkoholowy oraz alkoholowy zespół abstynencyjny są w niektórych przypadkach tak silne, że niwelują jakąkolwiek motywację do pozostania w trzeźwości, dlatego wszywka alkoholowa jest zabezpieczeniem na wypadek pojawienia się takiego scenariusza.
Z drugiej strony zażywanie tabletek zwalnia z konieczności wykonania inwazyjnego zabiegu implantacji wszywki alkoholowej i ewentualnych powikłań. Tabletki są więc przeznaczone dla osób o silnej woli i motywacji, którzy obawiają się charakteru operacji chirurgicznej, a Esperal jest dla tych, którzy wolą chronić się w przypadku silnego głodu alkoholowego. Wszystko zależy od potrzeb każdego pacjenta i odpowiedniej konsultacji psychologicznej, aby dobrać najlepszą formę wsparcia w walce z chorobą.
Mimo iż wszywka alkoholowa Esperal jest niezwykle bezpieczna, a jego substancja czynna disulfiram całkowicie obojętna dla organizmu, to w sporadycznych przypadkach mogą pojawić się skutki uboczne takie jak:
- Senność
- Wymioty
- Metaliczny posmak w ustach
- Depresja
- Niepokój
- Reakcje skórne
Jeśli już skutki uboczne mają wystąpić, to większość z tych działań niepożądanych obserwuje się w ciągu pierwszych kilku od zabiegu implantacji Esperalu i w zależności od charakteru przyczynowego wystąpienia objawów lekarz decyduje czy należy usunąć wszywkę.