Esperal, co to jest?
Esperal jest wszywką alkoholową, której substancją farmakologicznie czynną jest disulfiram. Produkowany był do 2008 roku przez firmę farmaceutyczną Polfa Warszawa S.A., a powrócił w 2018 roku pod zmienioną nazwą Disulfiram WZF od tej samej firmy.
Disulfiram to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej (ADH), co oznacza, że blokuje enzym ADH i nie powala tym samym na to, by etanol się przemienił się z aldehydu octowego do kwasu octowego oraz wody i dwutlenku węgla. Substancja czynna jest obojętna dla organizmu i sama w sobie nie wywołuje skutków ubocznych, jednak w przypadku spożycia alkoholu dochodzi do wzrostu stężenia aldehydu octowego w skutek reakcji disulfiramowej i pojawienia się dolegliwości zwielokrotnionych intensywnością objawów zatrucia alkoholowego.
Wszywkę alkoholową stosuje się w leczeniu choroby alkoholowej jako bodziec warunkowy do terapii awersyjnej. Chodź sam zamysł wszywki alkoholowej Esperal wydaje się być kontrowersyjny, to odnotowuje się jego wysoką skuteczność w walce z nałogiem i pozwala on utrzymać długi okres abstynencji.
Działanie wszywki alkoholowej i objawy reakcji disulfiramowej
Dla pełnego zrozumienia działania wszywki alkoholowej i jej substancji czynnej należy znać proces wchłaniania się etanolu w organizmie. Metabolizm etanolu zachodzi bardzo łatwo, a rozpoczyna się od dehydrogenazy alkoholowej i przemianie pod jej wpływem etanolu w aldehyd octowy w wątrobie. Następnie w podobny sposób za pośrednictwem dehydrogenazy aldehydowej przeistacza się w kwas octowy.
Zatem podstawowe działanie disulfiramu polega więc na tym, iż gdy chory zaczyna pić alkohol, to substancja czynna blokuje jego metabolizm już na etapie dehydrogenazy aldehydowej, co znaczne zwiększenie stężenia aldehydu octowego w organizmie. Nazywa się to reakcją disulfiramową i ze względu na nią występują następujące dolegliwości:
- Zawroty i bóle głowy
- Nudności
- Pocenie się
- Niedociśnienie
- Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
- Wymioty
- Zaczerwienienie
Jednak jaki ma to wpływ na leczenie choroby alkoholowej? Ten proces i objawy jakie odczuwa osoba z wszywką alkoholową są bodźcem warunkowym w terapii awersyjnej na której oparty jest Esperal. Terapia awersyjna ma na celu zahamowanie powielania danego zachowania czy zażywania substancji poprzez wprowadzenie negatywnego w skutkach bodźca przy każdym pojawieniu zachowania lub zetknięciu z ową substancją. Ma to wywołać skojarzenie substancji psychoaktywnej z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Esperal ma zatem w zamyśle wywoływać awersję do alkoholu i zwiększyć tym samym szansę na pokonanie nałogu.
Wszywka alkoholowa Esperal okazuje się być niezwykle skuteczna, gdyż owe dolegliwości przypominają objawy zatrucia alkoholowego, jednak są prawie trzydziestokrotnie bardziej intensywne. Występują już po około 10 minutach przy czym w zależności od ilości spożytego alkoholu mogą utrzymywać się od 30 minut do kilku godzin. W przypadku wypicia większej ilości substancji psychoaktywnej , gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy zagrażające życiu takie jak:
- zaburzenia rytmu serca
- niewydolność krążenia
- niewydolność oddechowa
- drgawki
Forma podania i dawkowanie, czyli tabletki czy wszywki alkoholowe?
Na rynku poza disulfiramem w formie wszywki alkoholowej widnieje również lek w formie tabletek doustnych. Przyjmuje się ją najczęściej rano w dawce wskazanej przez lekarza. Ta zaś uzależniona jest od wagi, wieku, stopnia choroby alkoholowej pacjenta i ewentualnych chorób współistniejących.
By móc przyjąć pierwszą dawkę leku należy odbyć okres dwudziestoczterogodzinnej abstynencji, czyli podobnie jak w przypadku zabiegu implantacji wszywki alkoholowe Warszawa, jednak w wielu aspektach te formy się różnią. Czas działania tabletki bowiem diametralnie odstaje od implantu. Tabletka działa o wiele krócej niż Esperal, co więcej trzeba brać ją regularnie. O wiele łatwiej jest więc zrezygnować z terapii w przypadku tabletek doustnych, ponieważ wystarczy je zwyczajnie przestać brać i w ataku głodu alkoholowego znowu zacząć powrócić do schematu nałogu.
Zabieg mikrochirurgiczny implantacji wszywki alkoholowej
Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal nie jest wymagającym, stresującym, czy niebezpiecznym zabiegiem i tak naprawdę przed nim wymaga się od pacjenta jedynie 24 godzinnego okresu abstynencji. Pacjent musi również odbyć konsultację z lekarzem, gdzie przeprowadzony zostanie wywiad, by móc wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania implantacji oraz na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej zostaje określona dawka leku (najczęściej 8-10 tabletek).
Zabieg wykonuje lekarz chirurg, który nacina skórę i umieszcza implant z substancją czynną powięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Jest to niezwykle skuteczną i atrakcyjną opcją dla pacjentów, gdyż blizna po operacji jest mało widoczna. Implantacja wykonywana jest ze znieczuleniem miejscowym, a sama implantacja trwa jedyne 30 minut, więc szybko i bezboleśnie.
Od tego momentu Esperal będzie utrzymywać się w organizmie przez 8 – 12 miesięcy i pacjent ma w tym czasie absolutny zakaz spożywania alkoholu wyznaczony przez lekarza specjalistę i psychoterapeutę. Jeśli chory nie zastosuje się do zaleceń specjalistów i mimo wszystko będzie pić alkohol, to dozna dolegliwości zatrucia alkoholowego.
Przez okres dwóch tygodni od wykonania zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena opatrunku i ograniczenie schylania się, korzystania z siłowni i kucania.
Alkoholizm zakorzeniony jest w nieprzepracowanych traumach, a zapoznanie się z nimi może okazać się kluczowe dla pełnego powrotu do po okresie działania Esperalu. Dlatego terapia awersyjna Esperalem połączona z psychologią uzależnień może okazać się kluczowa dla faktycznego, stałego trwania w abstynencji.