Większość z nas wie, kiedy trwają żniwa. Oczywiście jest to w lecie, w lipcu i sierpniu. W Polsce żniwa kojarzymy powszechnie ze zbiorami zbóż, a przede wszystkim pszenicy.
Pory roku na półkulach północnej i południowej są biegunowo odwrócone. U nas na półkuli północnej lato, a u nich na półkuli południowej zima. Tam wiosna, u nas jesień. I tak z każdą porą roku. Przykładowo w Australii zimę mają w lipcu i sierpniu, a lato w styczniu i lutym. Dotyczy to też innych krajów półkuli południowej, czyli krajów Ameryki Południowej.
Uprawy pszenicy na świecie
Chociaż pszenica pochodzi z Bliskiego Wschodu, obecnie uprawia się jej tam stosunkowo niewiele. Największe obszary upraw są w Europie, Ameryce Północnej i wschodniej Azji, nieco mniejsze w Ameryce Południowej, południowej Azji i Australii.
Rozprzestrzenienie upraw pokazuje, że pszenica wymaga klimatu ciepłego. Nie służą jej ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie temperatury. Dodatkowo potrzebuje żyznych gleb – stąd jej uprawy na Nizinie Chińskiej, w górnej części Niziny Gangesu czy na dawniej trawiastych (stepowych) terenach obu Ameryk i Eurazji.
Kalendarium upraw i zbiorów pszenicy w wybranych krajach
W Polsce żniwa zazwyczaj trwają od połowy czerwca do połowy sierpnia. Zanim jeszcze u nas zaczyna się myśleć o zbiorach, na półkuli południowej np. w Argentynie już trwa wysiew pszenicy – zwykle od maja, aż do sierpnia. Pszenica w Argentynie zbierana jest od listopada do stycznia.
W Chinach pszenica ozima jest zbierana w maju oraz czerwcu. Później rozpoczynają się zbiory jarej formy pszenicy – trwają od lipca do sierpnia.
W Stanach Zjednoczonych zbiór pszenicy ozimej to zazwyczaj okres od czerwca do sierpnia. Pszenica jara koszona jest od lipca do września.
Źródła: Zintegrowana Platforma Edukacyjna https://platforma.zpe.gov.pl/, U.S. DEPARTMENT OF AGRICULTURE, https://ipad.fas.usda.gov/