Według ostatnich spisów ludności (około 2011 roku) – 9% ludności Unii Europejskiej w wieku 20 lat i więcej żyło w związkach kohabitacyjnych.
Udział osób pozostających w związkach nieformalnych jest znacznie zróżnicowany między krajami. Najwyższe odsetki (co najmniej 14%) odnotowano w Szwecji, w Estonii, Francji oraz w Danii i Finlandii. Natomiast najniższy udział (poniżej 3%) – w Grecji, Polsce, Malcie i w Chorwacji.
Ludność w wieku 20 lat i więcej w krajach UE w 2011 r. pozostająca w związkach kohabitacyjnych
Związki partnerskie są bardziej powszechne wśród osób młodych; wśród ludności w wieku 20–29 lat 15% pozostawało w związkach partnerskich, wśród 30–40-latków – już nieco mniej, bo niespełna 13% i tylko 4% wśród osób w wieku co najmniej 50 lat.
Związki partnerskie w Polsce
Z analizy wyników spisów powszechnych przeprowadzonych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat wynika, że zmiany w strukturze ludności w wieku 15 lat i więcej według stanu cywilnego nie są gwałtowne. W przypadku faktycznego stanu cywilnego w Polsce wzrasta liczba związków nieformalnych – chociaż w porównaniu z innymi krajami UE nadal pozostaje niewielka.
Jednocześnie natężenie tworzenia związków kohabitacyjnych jest zróżnicowane w poszczególnych województwach.
Osoby pozostające w związkach nieformalnych w 2011 r. (w % do liczby osób w wieku 15 lat i więcej danego województwa)
Do grupy województw charakteryzujących się najwyższymi odsetkami nieformalnych związków należą: zachodniopomorskie i lubuskie, a także dolnośląskie i warmińsko-mazurskie. Należy podkreślić, że – z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego – są to jednocześnie województwa o najwyższym odsetku osób rozwiedzionych oraz – jak wynika z bieżących badań demograficznych – także o najwyższym współczynniku rozwodów i odsetku urodzeń pozamałżeńskich.
Natomiast najmniej związków kohabitacyjnych odnotowano w województwach: podkarpackim oraz świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i podlaskim – podobnie jak i osób rozwiedzionych; chociaż – w tych województwach występują najwyższe lub stosunkowo wysokie udziały kawalerów i panien, czyli osób najczęściej tworzących związki nieformalne.