W następstwie kryzysu gospodarczego w Europie w 2008 roku, wartość produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca w standardzie siły nabywczej (PPS) w większości unijnych regionów, generalnie spadła. Jednak już rok później na mieszkańca PKB wzrósł, choć w różnym tempie w różnych regionach UE, w miarę ożywienia gospodarek regionalnych. Patrząc na mapę widać również słynne „zielone wyspy”, tutaj ciemno niebieskie.
W połowie z 280 regionów UE (poziomu NUTS 2) PKB na mieszkańca wrócił lub wzrósł powyżej poziomu z 2008 r. w ciągu dwóch lat. W przypadku kolejnych 111 regionów, PKB na mieszkańca poniżej poziomu z 2008 r. utrzymywał się przez trzy do ośmiu lat.
Ożywienie gospodarcze w regionach UE po 2008 roku
Patrząc na mapę, w większości regionów na północy, zachodzie i wschodzie UE PKB per capita powrócił do poziomu z 2008 r. najpóźniej do 2013 r .; z wyjątkiem:
- znacznej część Finlandii i kilku regionów Szwecji jeśli chodzi północne państwa UE;
- kilku regionów w Holandii i Wlk. Brytanii wśród zachodnich państw UE;
- wszystkich regionów Chorwacji i Słowenii oraz kilku regionów Czech we wschodnich państwach UE.
Najgorsza sytuacja panuje w regionach, których PKB na mieszkańca jest nadal poniżej poziomu z 2008 r. Do 2014 r., taka sytuacja miała miejsce w południowych państwach członkowskich UE w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, na Cyprze i w Portugalii; z wyjątkiem:
- Malta (jeden region na tym poziomie szczegółowości);
- cztery włoskie regiony – Valle d’Aosta / Vallée d’Aoste, Abruzja, Apulia i Provincia Autonoma di Bolzano / Bozen; i
- trzy regiony portugalskie – Norte, Centro i Região Autónoma dos Açores.
„Zielone wyspy”
Warto zauważyć, że w 10 regionach PKB na mieszkańca wzrósł w 2009 r. Aż sześć z tych regionów znajdowało się w Polsce, dwa we Francji (Korsyka, Gujana) i po jednym w Grecji (Macedonia Zachodnia) i Finlandii (Wyspy Alandzkie). Większość z tych 10 regionów doświadczyła nieprzerwanego wzrostu PKB na mieszkańca pomimo kryzysu. Tak było na Korsyce (Francja) i sześciu polskich regionach. Pozostałe trzy regiony – Macedonia Zachodnia (Grecja), Gujana (Francja) i Wyspy Alandzkie (Finlandia) – zanotowały spadek rok później.