Ponad 310 miliardów euro wydały w 2017 roku państwa Unii Europejskiej na świadczenia dla rodzin. To 2,3 proc. PKB Unii – podał niedawno Eurostat. Polska w tym zestawieniu znalazła się na podium.
Udział świadczeń na rzecz rodziny w ogóle wydatków socjalnych w UE, w 2017 r.
Eurostat, w związku z przypadającym 1 czerwca Międzynarodowym Dniem Dziecka, opublikował dane dotyczące wydatków państw członkowskich na świadczenia dla rodzin. Z zestawienia dowiadujemy się, że w 2017 roku unijne państwa (bez Wlk. Brytanii) wydały na ten cel ponad 310 miliardów euro. To 2,3 proc. PKB Unii.
Polska na podium
Według wyliczeń Europejskiego Urzędu Statystycznego najwyższy udział wydatków na świadczenia dla rodzin (w ogóle wydatków socjalnych) odnotowano w Luksemburgu. W 2017 roku było to ponad 15 proc. łącznych wydatków na świadczenia socjalne oferowane przez to państwo.
Kolejne miejsca na podium przypadło Polsce i Estonii. W naszym kraju, według Eurostatu, świadczenia dla rodzin stanowiły 13,4 proc. wszystkich wydatków na świadczenia socjalne. To sporo powyżej unijnej średniej, która wynosi 8,6 proc.
Z kolei najniższe udziały odnotowano w Holandii (4,2 proc.).
Nakłady w euro
Jeśli chodzi o wartości wyrażone w pieniądzu, to w dalszym ciągu najwięcej na rodzinę przeznacza się w Luksemburgu, gdzie jest to średnio 3000 euro na 1 mieszkańca kraju. Dalej jest Dania (1700 euro), Szwecja (1400 euro) oraz Niemcy i Finlandia (oba kraje po 1200 euro na mieszkańca).
Najmniejsze wydatki były natomiast w Rumunii i Bułgarii, gdzie stanowiły one 120 euro. Nieznacznie lepiej było w Litwie (150 euro) i Grecji (170 euro).
Polska pomimo wysokich wydatków na rodzinę w wartościach procentowych, w wydatkach kwotowych jest znacznie poniżej średniej. Wynika, to ze stosunkowo niskiego PKB naszego kraju na tle Europy Zachodniej. Podobny przypadek jest w Bułgarii, która w ujęciu procentowym jest na 8. miejscu w UE z wydatkami powyżej 10 proc., natomiast w ujęciu kwotowym wydatki na rodzinę są najniższe w całej UE.