Globalna liczba zakażeń koronawirusem (7-dniowa średnia ruchoma) ustabilizowała się na wysokim poziomie 3,3 mln dziennie w ostatnich 5 dniach. Następują jednak istotne zmiany na mapie nowych zachorowań.
Spadkowi liczby nowych infekcji w ujęciu t/t w takich krajach jak USA, Włochy i Argentyna oraz stabilizacji w takich krajach jak Francja, Wielka Brytania i Hiszpania, towarzyszy szybki wzrost zachorowań w Brazylii, Niemczech, Rosji i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce.
Wykryte przypadki zakażeń na świecie
Po rekordowej liczbie 57,7tys. zakażeń wczoraj przy rekordowej liczbie 180 tys. testów, średnia 7-dniowa nowych przypadków Covid-19 w Polsce przekroczyła 41tys. dziennie i była dwukrotnie wyższa niż tydzień temu. Liczba hospitalizacji covidowych wzrasta jednak bardzo powoli (wczoraj 14,3 tys. pacjentów). Liczba zgonów z powodu Covid-19 utrzymuje się w trendzie spadkowym, wczoraj średnia 7-dniowa wyniosła 180 osób.
Pierwszy raz od początku pandemii liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła 1 mln i wyniosła 1011 tys. tj. o około 400tys. osób więcej niż tydzień temu. W skali kraju liczb osób w kwarantannie stanowi 2,6% mieszkańców, ale w niektórych województwach (mazowieckie i śląskie) jest bliska 4%.
Zgony osób z COVID-18 na świecie
W ostatnich tygodniach, następuje ewolucja podejścia wielu krajów do zakażeń koronawirusem, polegająca na niewprowadzaniu nowych restrykcji pomimo rekordowej liczbie nowych infekcji. Dzięki szczepieniom i wcześniejszym zakażeniom, rekordy zachorowań nie prowadzą do przeciążenia służby zdrowia.
W ostatnim czasie na całkowite zniesienie restrykcji od lutego zdecydowały się Wielka Brytania i Dania, Austria zniosła restrykcje dla niezaszczepionych, Holandia zniosła restrykcje w gastronomii i placówkach kultury, wiele krajów skróciło okresy kwarantanny z uwagi na krótszy okres przebiegu zakażenia omikronem oraz niedobory pracowników w niektórych branżach.