Wszywka alkoholowa Esperal – co to jest?
Esperal jest to środek farmakologicznie czynny produkowany przez firmę Polfa Warszawa S.A. Pierwotnie znany jest pod nazwą wszywka alkoholowa. Produkt wydawany był do sprzedaży do 2008 roku i odnosił duże sukcesy w leczeniu choroby alkoholowej. W 2018 roku powrócił na rynek ze zmienioną nazwą na Disulfiram WZF. Jednak tak naprawdę jest to ta sama substancja i ta sama firma. Od tamtej pory zamiennie używa się pojęć wszywka alkoholowa i Esperal. Substancją czynną leku jest disulfiram, który używany jest jako bodziec terapii awersyjnej podczas wspomagania psychoterapii w leczeniu choroby alkoholowej. Założenie działania leku jest kontrowersyjne, gdyż nie ma on na celu eliminować głodu alkoholowego ani chęci wypicia substancji psychoaktywnej, a wywołać do niej uprzedzenie, by pacjent sam zrezygnował z sięgania po trunek.
Esperal jako substancja chemiczna
Disulfiram, czyli substancja farmakologicznie czynna Esperalu, to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Metabolizm alkoholu w organizmie zachodzi bardzo sprawnie i możemy w tym procesie wyróżnić trzy wyraźne etapy:
- Etanol w wątrobie ulega przemianie do aldehydu octowego pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej
- Aldehyd octowy ulega przemianie do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej
- Kwas octowy ulega przemianie do dwutlenku węgla i wody
Disulfiram ma zatem za zadanie hamować dehydrogenazę aldehydową, czyli w ogóle nie dopuścić do sytuacji z drugiego punktu, co powoduje znaczny wzrost aldehydu octowego w organizmie.
Znaczenie wszywki alkoholowej w terapii awersyjnej.
Pojęcie terapii awersyjnej określa wprowadzenie negatywnego bodźca przy jednoczesnym zetknięciu z konkretną substancją czy zachowaniem w celu wyeliminowaniu go poprzez wywołanie awersji. Opiera się na skojarzeniu tej substancji czy zachowania z negatywnymi dolegliwościami oraz konsekwencjami. W przypadku leczenia choroby alkoholowej wszywką Esperal to właśnie on ma być tym bodźcem warunkowym. Sama substancja czynna disulfiram jest obojętna dla organizmu oraz całkowicie bezpieczna, a nieprzyjemne dolegliwości wywołuje jedynie w połączeniu z alkoholem, co określa się mianem reakcji disulfiramowej. Wzrost stężenia aldehydu octowego w organizmie wiąże się z objawami zatrucia alkoholowego, jednak w przypadku disulfiramu są one o wiele bardziej intensywne oraz pojawiają się już po kilku minutach. Są to objawy takie jak:
- Zawroty i bóle głowy
- Niedociśnienie
- Lęk
- Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
- Wymioty
- Nudności
- Pocenie się
- Zaczerwienienie
Objawy w zależności od ilości spożytego alkoholu utrzymują się od 30 minut do nawet kilku godzin. Jest to wystarczająco silny bodziec warunkowy, by wykształcić w alkoholiku niechęć do alkoholu oraz strach przed dolegliwościami, co ma pomóc mu uporać się z nałogiem.
Dlatego też psychoterapeuci specjalizujący się w leczeniu uzależnień polecają swoim pacjentom zabieg umieszczenia Esperalu. Terapia jest w stanie pomóc choremu na tle psychicznym, ale nie ma bezpośredniego wpływu na aspekty somatyczne, które też dotykają pacjenta. Głód alkoholowy może okazać się silną przeszkodą w walce z alkoholizmem, a disulfiram skutecznie wspomaga na tej płaszczyźnie.
Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal w krokach
Krok pierwszy – Wybór kliniki oraz konsultacja z lekarzem specjalistą
Teraz wiele klinik w Polsce daje możliwość wykonania zabiegu implantacji wszywki alkoholowe Wrocław.
Konsultacje z lekarzem przed zabiegiem polega na przeprowadzeniu wywiadu w celu omówienia ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania. Jeśli wykluczone zostaną przeciwwskazania, to specjalista na podstawie wagi, wieku oraz stopni choroby alkoholowej określa potrzebną dawkę disulfiramu (zazwyczaj wynosi ona 8 – 10 tabletek, jednak jest to kwestia indywidualna)
Krok drugi – Przygotowanie i zabieg
Jedynym realnym zobowiązaniem dla pacjenta jest to, by nie spożywać alkoholu na okres 24h przed zabiegiem, żadne poważniejsze przygotowania nie są wymagane. Zabieg jest mikrochirurgiczny, a Esperal umieszczony zostaje podczas niego powięziowo najczęściej w górnej części pośladka lub w okolicy łopatek (zdecydowanie rzadziej). Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, a implantacja trwa jedyne 30 minut, więc szybko i bezboleśnie.
Krok trzeci – Po zabiegu
Od momentu zakończenia zabiegu implantacji Esperal będzie działać 8 – 12 miesięcy, a pacjent ma w tym czasie absolutny zakaz spożywania alkoholu. Rana po zabiegu goi się bardzo szybko, jednak zalecana jest dokładna higiena i zmiana opatrunków w okresie dwóch tygodni, a w dodatku nie należy wykonywać nadmiernych ćwiczeń fizycznych, schylać się czy kucać. Jeśli pacjent nie zastosuje się do zaleceń lekarza i spożyje alkohol, to dozna wyżej wymienionych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Poza alkoholem w standardowej postaci należy też unikać go w przypadku:
- Sosów i innych produktów zawierających ocet
- Czekoladek czy wypieków zawierających alkohol
- Płynów stomatologicznych na bazie alkoholu
- Leków, które w składzie zawierają alkohol
Jest to czas, gdzie pacjent powinien się skupić na terapii psychologicznej. Terapia awersyjna i psychoterapia wzajemnie się uzupełniają, a w połączeniu przynoszą największe rezultaty. Dzięki obu formą terapii łatwiej jest choremu utrzymać abstynencję, gdyż wspierany jest na obu płaszczyznach – fizjologicznej i psychologicznej choroby alkoholowej.
Krok czwarty – Po okresie działania wszywki
Ważnym jest, by nawet podczas okresu do 7 dni od zakończenia terapii wszywką alkoholową Esperal nie pić alkoholu. Substancja czynna wciąż może być obecna organizmie i dolegliwości zatrucia alkoholowego mogą się pojawić. W razie potrzeby można ponownie wykonać zabieg, jednak zależy to od indywidualnych potrzeb i stopnia choroby alkoholowej.
Skutki uboczne oraz przeciwwskazania
Disulfiram, mimo że sam w sobie jest całkowicie bezpieczny i niesie niewielkie ryzyko, to w przypadku, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy zagrażające życiu takie jak:
- niewydolność krążenia
- drgawki
- niewydolność oddechowa
- zaburzenia rytmu serca
Skutki uboczne natomiast występują niezwykle rzadko, jednak jak w przypadku każdego leku mogą się pojawić.
Niepożądane objawy:
- senność
- uczucie metalicznego smaku w ustach
- stany depresyjne
- lęk
- wymioty
- reakcje skórne
Najczęściej te uboczne skutki zauważa się w pierwszych dniach po wykonanej implantacji, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku nasilania objawów konieczne może być nawet usunięcie wszywki alkoholowej.