Esperal, czyli wszywka alkoholowa jest to środek farmaceutyczny czynny, którego substancją bazową jest disulfiram. Po 10 latach – w 2018 roku powrócił na rynek pod nazwą Disulfiram WZF produkowany przez tą samą firmę i z tą samą substancją czynną.
Disulfiram to substancja chemiczna, która jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Aby zrozumieć mechanizmy działania substancji w leczeniu nałogu alkoholowego należy poznać sam mechanizm metabolizmu alkoholu w organizmie. W początkowej fazie etanol ulega przemianie w wątrobie do aldehydu octowego pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej. Następnie w podobny sposób aldehyd octowy ulega przemianie do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej, a ten następnie pod koniec ulega przemianie do dwutlenku węgla i wody. Istota działania disulfiramu opiera się więc na tym, że hamuje on dehydrogenazę aldehydową i nie pozwala etanolowi przemienić się do kwasu octowego. Skutkuje to dużym wzrostem stężenia aldehydu octowego w organizmie. W efekcie osoba z umieszczoną wszywką w organizmie, gdy spożyje alkohol doznaje dolegliwości takich jak:
- Zawroty i bóle głowy
- Nudności
- Pocenie się
- Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
- Wymioty
- Zaczerwienienie
- Niedociśnienie
- Lęk
Są to zwyczajne objawy zatrucia alkoholowego, jednak o wiele bardziej intensywne i dotkliwe niż w przypadku standardowego zatrucia substancją (szacuje się, że nawet 30-krotnie większe, jednak zależy to od ilości spożytego alkoholu). Nie ma on zatem na celu tłumienia głodu alkoholowego czy objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego jak większość leków na rynku, a wywołanie awersji względem niego. Dlatego całe działanie wszywki alkoholowe Poznań opiera się na tak zwanej terapii awersyjnej.
Wszywka alkoholowa jest dla każdej osoby zmagającej się z nałogiem alkoholowym nieważne, w której fazie alkoholizmu się znajduje. Każdy moment jest dobry na walkę o polepszenie jakości życia. Dolegliwości wynikające z połączenia disulfiramu oraz alkoholu są skutecznym odstraszaczem dla powielania schematów choroby alkoholowej, dlatego pozwalają na długie utrzymanie abstynencji. Ta z kolei daje szansę zregenerować się organizmowi po długim okresie nadużywania alkoholu.
Wszystko o przebiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal
Pierwszym, co należy zrobić po podjęciu decyzji o umieszczeniu sobie wszywki alkoholowej Esperal to konsultacja z lekarzem specjalistą. Podczas niej lekarz przeprowadza wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz określenia dawki leku najczęściej na podstawie wagi, wieku oraz zaawansowania choroby alkoholowej. Zazwyczaj wynosi ona od 8 do 10 tabletek w implancie, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Przed samym zabiegiem nie są wymagane żadne istotne przygotowanie, jednak jest jeden wymóg, by pacjent odbył dwudziestoczterogodzinną abstynencję i był trzeźwy podczas zabiegu. Jest to warunkiem koniecznym, gdyż jeśli etanol będzie w organizmie podczas implantacji wszywki to już w trakcie zabiegu pacjent będzie czuł nieprzyjemne dolegliwości reakcji disulfiramowej.
Zabieg wykonywany jest przez chirurga, który umieszcza implant pod skórą najczęściej w górnej części pośladka lub w okolicy łopatek. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a sam czas umieszczenia wszywki alkoholowej wynosi od kilkunastu do 30 minut, zatem zabieg jest szybki i bezbolesny. Ponadto blizny po tym zabiegu są mało widoczne oraz goją się bardzo szybko, jednak nie zmienia to faktu, że przy okres 2. tygodni od dokonania implementacji wymagana jest dokładna higiena miejsca zabiegu oraz unikanie schylania się, kucanie oraz w ciężkich treningów fizycznych. Pacjentowi zapewniona jest kompleksowa opieka zarówno przed, w trakcie jak i po zabiegu.
Działanie wszywki alkoholowej Esperal wynosi od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie pacjent dostaje od lekarza absolutny zakaz spożywania alkoholu, a w przeciwnym wypadku spotkają go nieprzyjemne dolegliwości w reakcji disulfiramowej. Należy jednak pamiętać, iż nie tyczy się do alkoholu jedynie w jego standardowej postaci, a również w mało pozornych produktach. Należy unikać bowiem czekoladek i wypieków zawierających nawet znikomą ilość alkoholu. Trzeba też zrezygnować z płynów do higieny jamy ustnej na bazie alkoholu oraz z sosów i innych produktów spożywczych, zawierających ocet. Niebezpieczne bywają też wody toaletowe oraz perfumy na bazie alkoholu, gdyż w sporadycznych przypadkach mogą one powodować groźne reakcje alergiczne skórny. Przede wszystkim nie należy zapominać o systematycznie przyjmowanych lekach, które mogą zawierać w swoim składzie etanol. Wszystkie produkty, mimo iż zawierają małą ilość substancji psychoaktywnej, to mogą przyczynić się do pojawienia się objawów zatrucia alkoholowego.
Daje ona możliwość terapii oryginalnym disulfiramem WZF. Cena zabiegu wynosi 550 zł, a gabinet oferuje również zabieg usunięcia disulfiramu w razie potrzeby, jego koszt to 500 zł. Należy też pamiętać, że po usunięciu lub zakończenia terapii Esperalem należy odczekać nawet do 7 dni w całkowitej abstynencji, gdyż wciąż możliwe jest odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z połączenia alkoholu z substancją czynną.
Skutki uboczne oraz przeciwwskazania podczas leczenia wszywką alkoholową Esperal
Esperal jest niesamowicie bezpiecznym lekiem, głównie ze względu na to, że jego substancją czynną jest właśnie disulfiram. Jest on całkowicie obojętny dla organizmu, a co za tym idzie – jest bezpieczny. Jednak jak w przypadku każdej substancji farmakologicznej istnieją skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania go.
W przypadku skutków ubocznych to zazwyczaj występują w pierwszych dniach od wykonania zabiegu implantacji wszywki alkoholowej, przy czym rzadko kiedy w ogóle występują. W zależności od tego jakie jest ich podłoże wystąpienia lekarz zadecyduje czy konieczne jest wyjęcie wszywki. Niepokojącymi objawami wskazującymi na konieczność skonsultowania się ze specjalistą mogą być:
- Wymioty,
- Senność,
- uczucie metalicznego smaku w ustach,
- reakcje skórne.
- lęk,
- stany depresyjne.
W przypadku przeciwwskazań sprawa wygląda trochę inaczej. Nie chodzi o samą substancję czynną, a skutki jakie niesie za sobą jej połączenie z alkoholem, gdyż zwielokrotnione objawy zatrucia alkoholowego wynikające z połączenia alkoholu i disulfiram mogą pogarszać stopień chorób współistniejących.
Przeciwwskazania do stosowania Esperalu:
- niewydolność serca
- nadciśnienie tętnicze
- uczulenie na którykolwiek składnik leku,
- zaburzenia psychiczne i próby samobójcze,
- marskość wątroby,