Polska od lat notuje jeden z najniższych poziomów wydatków (publicznych i prywatnych) na służbę zdrowia – 830 euro na 1 mieszkańca w 2018 roku. To daje naszemu krajowi trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej, za nami są tylko Bułgaria i Rumunia – wynika z danych opublikowanych dziś przez Eurostat.
Statystyki dotyczące wydatków na opiekę zdrowotną podawane co roku przez Eurostat pokazują, jak różnią się wydatki na opiekę zdrowotną w Unii Europejskiej i w kilku wybranych krajach poza Wspólnotą.
Bieżące wydatki publiczne i prywatne poniesione na zdrowie i ochronę zdrowia (w euro na 1 mieszkańca) w 2018 r.
Z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej
W przeliczeniu na 1 mieszkańca, wydatki na opiekę zdrowotną w UE są najwyższe w Danii (5260 euro na mieszkańca), Luksemburgu (5220 euro) i Szwecji (5040 euro) a najniższe w Rumunii (580 euro), Bułgarii (590 euro) i w Polsce (830 euro).
Wszystkie cztery kraje EFTA ujęte w zestawieniu, czyli Liechtenstein, Szwajcaria, Norwegia i Islandia odnotowały wyższy poziom wydatków na opiekę zdrowotną w przeliczeniu na mieszkańca niż którykolwiek z państw członkowskich UE.
Bieżące wydatki publiczne i prywatne poniesione na zdrowie i ochronę zdrowia (jako procent PKB) w 2018 r.
W ujęciu wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB – najwyższy odsetek wydatków w 2018 r. zanotowano we Niemczech (11,5 proc.), następnie we Francji (11,3 proc.) i w Szwecji (10,9 proc.). Kraje z najniższym udziałem wydatków w PKB to Luksemburg* (5,3 proc.), Rumunia (5,6 proc.), Łotwa (6,2 proc.) oraz Polska (6,3 proc.).
*UWAGA: Niskie wydatki w relacji do PKB w Luksemburgu i Liechtensteinie wynikają z bardzo wysokiego PKB na 1 mieszkańca tego kraju. Dodatkowo znaczna część pracowników w Luksemburgu Liechtensteinie to pracownicy przygraniczni i mieszkający poza krajem. Jako, że są nierezydentami ich wydatki na opiekę zdrowotną nie są uwzględnione w rachunkach zdrowia w tych krajach, podczas gdy ich działalność gospodarcza przyczynia się do wzrostu PKB tych krajów.