Fundamenty palowe są jedna z metod, pozwalających na wzmocnienie i stabilizację gruntu. Czy jest to niezbędny proces, który wykonywany jest podczas każdej inwestycji budowlanej? Kiedy trzeba wykonać wzmocnienie gruntu i jakie technologie sprawdzą się najlepiej?
W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że planując inwestycję budowlaną można mieć do czynienia z różnymi wariantami gruntu. W zależności od jego rodzaju zostanie on zakwalifikowany do gruntów o dobrych parametrach, na którym bez problemu można przejść do realizacji projektu obiektu. Inaczej wygląda kwestia w przypadku tzw. gruntów słabonośnych. Zgodnie z definicją są to grunty nieprzydatne bądź mało przydatne w kontekście branży budowlanej. Nie znaczy to, że trzeba będzie zrezygnować z wymarzonej lokalizacji i szukać innej. W wielu przypadkach, po wykonaniu odpowiedniego wzmocnienia gruntu, możliwe będzie zaadaptowanie przestrzeni do potrzeb budowlanych.
Grunty słabonośne charakteryzują się niską możliwością przyjęcia obciążenia konstrukcji obiektu. Jednak właściwie dopasowane wzmocnienie, określane mianem fundamentów pośrednich, sprawia, że zdolność “zniesienia” obciążenia będzie większa.
Palowanie gruntu wykonywane jest gdy:
- zgodnie z projektem planujemy budowę obiektu wysokiego, lecz o niewielkiej podstawie, tego typu konstrukcja generuje duże obciążenie w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, niezbędne jest właściwe wzmocnienie, przy czym głębokość odwiertu pod pale fundamentowe sięgać może aż do skały litej,
- konstrukcja budowlana narażona jest nawet na niewielkie osiadania,
- konieczne jest wzmocnienie zbocza lub skarpy, zabezpieczające przed osuwaniem się,
- niezbędne jest wzmocnienie istniejących fundamentów, ponieważ uległy one uszkodzeniu, wykonuje się wówczas palowanie fundamentów, przejmujące częściowo obciążenie generowane przez konstrukcję.
Jeśli planujesz realizację projektu na terenie wymagającym wzmocnienia, warto wybierać do pomocy podmioty posiadające niezbędną wiedzę i doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Nie bez znaczenia jest też sprzęt, jakim dysponuje firma oraz pracownicy. Ocena terenu w dziedzinie geotechniki i hydrotechniki oraz doboru właściwych metod stabilizacji gruntu wymaga uwzględnienia wielu czynników. Palowanie gruntu wymaga wcześniejszego wykonania pomiarów i projektowania geotechnicznego. Każdy projekt różni się od siebie specyfiką, dlatego nie można mówić tu o rozwiązaniach uniwersalnych. Wzmacnianie podłoża gruntowego wymaga wskazania optymalnej metody, a projekt opracowany przez inżyniera określa m.in. średnicę pali, głębokość odwiertu, jaki należy wykonać itp.
Fundamenty palowe rodzaje
Technologie, jakie są obecnie wykorzystywane do wzmocnienia gruntu wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy i doświadczenia inżynierów oceniających warunki terenu, wykonujących projekt i wybierających dedykowane, spersonalizowane rozwiązania dla danego obiektu.
Fundamenty palowe wykonywane przez firmę https://www.budokop.pl/ opierają się na specjalistycznym sprzęcie, wiedzy, doświadczeniu fachowców, dzięki czemu zyskujesz gwarancję, że całość zrealizowana zostanie na najwyższym poziomie, a obiekt, który powstanie będzie całkowicie bezpieczny.
Wzmacnianie gruntu wykonywane jest w następujących technologiach:
- pale CFA, czyli wiercenie świdrem ciągłym, rozwiązanie znajdujące szerokie rozwiązanie w budownictwie i wzmacnianiu gruntu,
- pale FDP, czyli pale przemieszczeniowe, to technologia, w której w grunt wwiercana jest specjalna głowica, której kształt pozwala ograniczyć ilość urobku wynoszonego na powierzchnię, podczas podciągania urządzenia przez rdzeń głowicy wtłaczana jest mieszanka betonowa,
- DSM, czyli system mieszania gruntu, który wykorzystywany jest w przypadku wzmacniania gruntu w obiektach liniowych, komunikacyjnych, hydrotechnicznych oraz innych budowlach,
- technologia jet-grouting, czyli iniekcje wysokociśnieniowe, wykorzystywane do formowania kolumn wzmacniających, w pierwszej kolejności wykonywane jest niszczenie gruntu, część urobku wynoszona jest nad powierzchnię, a powstała luka wypełniana zaczynem cementowym,
- mikropale iniekcyjne, to pale, w których średnica pojedynczego elementu jest nie większa niż 300 mm,
- kotwy gruntowe, wykorzystywane tam, gdzie konieczne jest przeniesienie obciążeń rozciągających, stosowane są do obudowy wykopów, do tymczasowej lub stałej stabilizacji zbocza,
- pale VDW (CCFA), to połączenie zalet klasycznych CFA oraz pali, jakie wykonywane są w rurach obsadowych,
- pale VIBRO, klasyfikowane jako pale przemieszczeniowe, pracujące w trybie bez urobkowym.
Palowanie CFA
Wykonanie stabilizacji gruntu, wykorzystujące formowanie świdrem ciągłym, to technologia palowania CFA. Technologia wiercenia na mokro, w której w grunt wwiercany jest świder z rdzeniem. Podczas wykonywania odwiertu jest on pusty, natomiast w czasie podnoszenia świdra, poprzez rdzeń do odwiertu wtłaczany jest beton. Jest to możliwe dzięki wysokiemu ciśnieniu. Pale CFA https://www.budokop.pl/cfa-pale-wiercone-swidrem-ciaglym/ są dodatkowo zbrojone, tu wykorzystywane są kosze zbrojeniowe, specjalna konstrukcja wzmacniająca wykonywane pale.
Pale CFA cennik ustalany jest indywidualnie dla każdego projektu, w zależności od jego złożoności oraz występujących warunków. To doskonałe rozwiązanie do wzmacniania gruntu, często wykonywane łącznie z wykorzystaniem kotew gruntowych lub gwoździ. Palisady wykonane z pali CFA cechują się doskonałymi parametrami, pozwalającymi na przenoszenie naprawdę wysokich przeciążeń, zarówno ściskających, jak i wyciągających czy bocznych. Dużą zaletą jest szeroka możliwość zastosowania, ponieważ mogą być wykonane na gruntach, takich jak: piaski, glina, żwiry, namuły czy miękkie skały.
Kolumny DSM
Palisada DSM sprawdzi się świetnie do stabilizacji gruntu słabonośnego. Istotą metody jest wykonanie kolumn wzmacniających, zgodnie z opracowanym dla konkretnych warunków geotechnicznych projektem. Inżynier, projektując właściwe rozwiązanie, opiera się na szczegółowej wiedzy dotyczącej danego obszaru, w ten sposób określić może m.in. w jakich odstępach od siebie powinny znajdować się kolejne kolumny DSM https://www.budokop.pl/dsm-wzmocnienia-podloza/, jakiej powinny być średnicy oraz na jakiej głębokości należy je umiejscowić, aby spełniały swoją funkcję.
W praktyce palisada DSM może być wykorzystywana zarówno w przypadku, gdy realizowana inwestycja będzie budynkiem mieszkalnym, jak i obiektem innego typu, np. hale, wiadukty czy mosty.
Jet-grouting
Jedną z metod wykorzystywanych do wzmacniania gruntu jest technologia jet-grouting. Jet-grouting klasyfikowana jako technika geoinżynieryjna, która ze względu na istotę działania nazywana jest również jako iniekcją strumieniową. Polega na rozcięciu gruntu, który następnie jest rozdrabniany. Działanie to jest możliwe dzięki strumieniowi cieczy – najczęściej wody lub zaczynu cementowego, które w sposób dynamiczny z prędkością sięgającą nawet ponad 100 m/s działają na powierzchnię gruntu. W ten sposób tworzone są kolumny jet-grouting, tj. cementogruntu. Charakteryzują się one wysoką odpornością na ściskanie, a dokładne parametry zależą od rodzaju gruntu, jaki był wzmacniany oraz rodzaju i klasy wykorzystanego cementu.
Iniekcja strumieniowa jet-grouting pozwala na stabilizację gruntu, wykorzystując do tego celu zaczyn cementowy. W przypadku niektórych projektów wykorzystywane są również inne mieszanki, np. przygotowane na bazie żywic syntetycznych lub z dodatkiem bentonitu.
Zastanawiasz się, czy pale jet-grouting to rozwiązanie, z którego możesz skorzystać realizując swój projekt budowlany? Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalistami, takimi jak https://www.budokop.pl/, którzy posiadają i wiedzę, i doświadczenie w realizacji zadań. Potrafią zatem uwzględnić wszystkie czynniki i fachowo doradzić konkretne rozwiązania. Jet-grouting cena/koszt – nie zostaną oszacowane, bez dokładnego poznania warunków geotechnicznych i hydrotechnicznych oraz wymagań przewidzianych dla konkretnej realizacji.