21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania naszej planety.
Czym jest las?
Na to proste z pozoru pytanie nie istnieje jedna odpowiedź wspólna dla wszystkich państw członkowskich. Niemniej do celów międzynarodowych statystyk w dziedzinie leśnictwa Eurostat wykorzystuje system klasyfikacji ustanowiony przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO) i stosuje następującą definicję: „las” oznacza teren o zwarciu drzewostanu (lub równoważnym stopniu zadrzewienia) wynoszącym ponad 10 procent i obszar powyżej 0,5 hektara. Drzewa powinny móc osiągnąć wysokość co najmniej 5 metrów w stanie dojrzałym.
Lasy w UE
Zgodnie z definicją powyżej – rozciągają się na 159 mln hektarów (ok. 5% powierzchni leśnej na świecie). Ogółem zajmują 38 % powierzchni UE, zaś w sześciu państwach członkowskich o największych obszarach leśnych (Szwecja, Finlandia, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska) znajdują się dwie trzecie unijnych obszarów leśnych.
Ponadto występują duże różnice w wielkości obszarów leśnych w poszczególnych państwach: Finlandia, Szwecja i Słowenia są pokryte lasami w ponad 60%, podczas gdy w Holandii i Irlandii lasy stanowią tylko 10-11 % powierzchni.
Przeciętna lesistość w krajach UE (w stosunku do powierzchni lądowej)
Najmniej lasów proporcjonalnie do powierzchni krajów jest z kolei na Malcie (1%.).
Polskie lasy
Według Eurostatu Polska plasuje się w dolnej połowie statystyk. Lasy zajmują 9,5 mln ha, co stanowi 30% powierzchni kraju.
Znaczenie lasów: ich rola środowiskowa, gospodarcza i społeczna
Z perspektywy środowiska naturalnego lasy pełnią różnorakie role w ekosystemie: przyczyniają się do ochrony gleby (przed erozją), uczestniczą w cyklu hydrologicznym i regulują klimat na szczeblu lokalnym (zwłaszcza poprzez parowanie terenowe), a także wpływają na klimat w skali światowej (w szczególności dzięki składowaniu dwutlenku węgla). Jako siedliska licznych gatunków lasy chronią również różnorodność biologiczną.