Obecność powietrza w instalacji wpływa negatywnie na działanie całego systemu. Aby umożliwić mu optymalną pracę, powinniśmy wyposażyć instalację w elementy, które będą odpowiedzialne za pozbycie się nagromadzonego w niej powietrza – czyli w zawory odpowietrzające. W artykule przyjrzymy się charakterystyce oraz zasadzie działania serii odpowietrzników ROBOCAL marki Caleffi. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Odpowietrzniki automatyczne – jaką rolę pełnią w instalacji?
Odpowietrzniki automatyczne skutecznie usuwają powietrze na etapie napełnienia oraz pracy instalacji. Ich zastosowanie wpływa na prawidłową sprawność wymiany ciepła, zapobiega powstawaniu korozji, zachodzenia procesu kawitacji czy wzmożonej pracy systemu. Wszystkie te czynniki wpływają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz eksploatację systemu.
Automatyczne zawory odpowietrzające pełnią więc niezwykle odpowiedzialną rolę w utrzymaniu sprawności zarówno całej instalacji, jak i wyposażonych w nią urządzeń – dlatego ich wybór musi być przemyślany. Niestety, kwestie doboru odpowiedniego odpowietrznika dla danego systemu często są bagatelizowane – przy jego wyborze popełniane są błędy, których skutkiem może być nawet nieprawidłowo działająca instalacja.
Dobór zaworów powinien być oparty na dwóch wartościach ciśnienia. Marka Caleffi jako jeden z niewielu producentów podaje dwa parametry pracy związanej z ciśnieniem dla każdego odpowietrznika i przychodzi do nas z nowoczesnym rozwiązaniem problemu z zapowietrzoną instalacją – czyli automatycznymi zaworami ROBOCAL® z serii 5025 i 5027.
Na jakiej zasadzie działają automatyczne zawory odpowietrzające Caleffi?
Zasada działania zaworów odpowietrzających jest prosta. Jeżeli w układzie pojawia się powietrze, gromadzi się ono w odpowietrzniku. Skutkuje to tym, że pływak pociąga za sobą dźwignię, a następnie otwiera otwór wentylacyjny w jego pokrywie. Podczas opróżniania wody z układu elementy działają więc na zasadzie zaworu napowietrzającego. Elementy wyposażono dodatkowo w zawór stopowy, który umożliwia odłączenie odpowietrznika od instalacji bez konieczności jej wcześniejszego opróżniania. To również znacznie ułatwia ich konserwację.
Odpowietrzniki automatyczne ROBOCAL® – charakterystyka
Odpowietrzniki ROBOCAL® są przystosowane do pracy w wewnętrznych systemach grzewczych i chłodniczych. Seria 5025 przeznaczona jest do małych i średnich instalacji grzewczych, natomiast elementy z serii 5027 są dedykowane do małych, średnich i dużych systemów grzewczych i chłodzących, oraz instalacji wody użytkowej.
Obie serie spełniają najwyższe standardy w zakresie odporności na drgania instalacji oraz zabezpieczają system przed gromadzeniem się zanieczyszczeń. Element upustowy oraz pływak zostały opracowane tak, aby woda nie mogła przedostać się do uszczelnienia upustu. Nie mają również sztywnego połączenia – to pozwala na wyżej wspomnianą eliminację drgań, które mogą występować w instalacji, wpływając negatywnie na jej pracę. Budowa odpowietrznika automatycznego zabezpiecza więc element przed zanieczyszczeniami, które są główną przyczyną wycieków.
Podsumowując, prawidłowo pracująca instalacja musi być pozbawiona powietrza. Zapowietrzony układ wyposażony w pompę ciepła niesie za sobą wiele zagrożeń dla jego optymalnej pracy, które dają o sobie znać na wielu płaszczyznach. Konieczne jest więc zastosowanie nowoczesnych i optymalnych rozwiązań, które prowadzą do skutecznego i automatycznego usuwania powietrza z instalacji. Jednym z nich jest wyposażenie jej w zawory odpowietrzające Caleffi.
Wartości maksymalnego ciśnienia pracy oraz maksymalnego ciśnienia upustowego dla każdego z odpowietrznika automatycznego są dostępne w specyfikacji technicznej produktów. Elementy instalujemy w najwyższych punktach systemu, a specyfika ich działania wymaga, aby montowane były w pozycji pionowej.