Nowoczesne wyposażenie laboratorium to klucz do wydajnej pracy, osiągania precyzyjnych wyników i prawidłowego przechowywania próbek, odczynów, preparatów chemicznych itd. Jednym z podstawowych urządzeń są zamrażarki laboratoryjne. Czym się kierować przy jej wyborze?
Zamrażarka laboratoryjna – pionowa czy pozioma?
Zamrażarki laboratoryjne są przeznaczone do przechowywania próbek w ujemnych temperaturach, czyli takich, które wymagają mrożenia. Na rynku dostępne są zamrażarki pionowe (szafowe) i poziome (skrzyniowe).
Modele poziome umożliwiają znacznie mniejszą utratę chłodu przez urządzenie w trakcie otwierania. Wynika to z jej budowy i tego, że podczas otwierania górnej klapy zimne powietrze pozostaje w skrzyni.
Z kolei zamrażarki pionowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca, co ułatwia dobre wykorzystanie przestrzeni w laboratorium. Wybór będzie więc zależał od tego, jak duże jest laboratorium i na czym zależy nam bardziej – na kompaktowych wymiarach czy lepszych parametrach chłodniczych.
Pojemność
Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest pojemność zamrażarki. Powinna ona umożliwiać swobodne przechowywanie wszystkich próbek. Najmniejsze, kompaktowe zamrażarki mogą mieć kilka litrów i sprawdzą się na pojedyncze próbki wymagające niskich temperatur.
W średnim laboratorium można wybrać zamrażarkę o pojemności około 90 – 300 litrów. Zamrażarka o pojemności poniżej 100 litrów będzie odpowiednia do przechowywania próbek biologicznych, szczepionek itd.
W dużym laboratorium warto zainwestować w zamrażarkę laboratoryjną o większych pojemnościach, na przykład około 200 – 500 litrów lub w ultrazamrażarkę o pojemności nawet do 1400 litrów.
Zakres temperatur
W zależności od rodzaju przechowywanych substancji należy wybrać zamrażarkę o odpowiednim zakresie temperatur. Na rynku dostępne są profesjonalne zamrażarki laboratoryjne w zakresie temperatur od 0 do -25, 0 do -40 stopni Celsjusza oraz zamrażarki niskotemperaturowe w zakresie od 0 do -86 stopni Celsjusza.
Te ostatnie pozwalają na bezpieczne przechowywanie różnych próbek, materiałów biologicznych, osocza, a nawet płynu rdzeniowo-mózgowego. Nie stracą one swoich właściwości nawet przez dłuższy czas przechowywania.
Na przykład zamrażarki niskotemperaturowe na osocze pozwalają na przechowywanie go nawet przez 24 miesiące. A płyn rdzeniowo-mózgowy przechowywany w zamrażarce ustawionej na -70 stopni Celsjusza może być przechowywany do dwóch tygodni.
Energooszczędność
Ze względu na długi czas eksploatacji i bezustanny pobór energii zamrażarka laboratoryjna powinna być też energooszczędna. Wpływ na to ma przede wszystkim odpowiedni, ekologiczny czynnik chłodniczy, ale też dodatkowe udogodnienia, takie jak automatyczne domykanie drzwi i energooszczędne oświetlenie LED.
Dlaczego warto wybrać profesjonalne urządzenia laboratoryjne?
Profesjonalne zamrażarki laboratoryjne różnią się od tradycyjnych zamrażarek nie tylko wyższą ceną. Wraz z nią otrzymujesz szereg zabezpieczeń wpływających na ich bezawaryjną pracę i najwyższy poziom ochrony dla przechowywanych substancji.
Urządzenia najwyższej jakości mają wbudowany alarm niskiej/wysokiej temperatury, sygnalizator uszkodzenia czujnika temperatury, alarm otwartych drzwi, kontrolę zaniku napięcia oraz alarm dźwiękowy.
Dodatkowo można zainstalować rejestrator temperatury, który umożliwia odczyt i rejestrację temperatury na bardzo dokładnym poziomie. Urządzenia te dokonują zapisów z dokładnością co do 1 minuty.
Inną funkcjonalną opcją dodatkową jest zasilacz awaryjny UPS, który pozwoli uniknąć negatywnych skutków wynikających z nagłego spadku napięcia lub przerw w dostawie energii elektrycznej.
Aby podnieść wygodę użytkowania, warto też uruchomić opcję powiadomień SMS lub email. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu zamrażarki laboratoryjnej, od razu otrzymasz powiadomienie i będziesz mógł natychmiast zareagować.
Podsumowanie
Szukając funkcjonalnej zamrażarki laboratoryjnej, zwróć uwagę na jej budowę, pojemność, zakres temperatur i poziom poboru energii. Postaw na profesjonalne urządzenia z odpowiednimi zabezpieczeniami. Nowoczesny sprzęt z niezawodnymi podzespołami gwarantuje bezawaryjną pracę i długi czas eksploatacji.