Projekt miał dopuścić zamianę gruntów leśnych na potencjalnie bezwartościowe nieużytki po to, aby następnie wyciąć las i przekształcić jego powierzchnię pod inwestycje przemysłowe. Jedynym warunkiem miało być przeznaczenie przejętych terenów pod inwestycje dotyczące wpierania rozwoju i wdrażania projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza.
Ten projekt ustawy stoi w całkowitej sprzeczności ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu, którą wcześniej poparła Polska.
AKTUALIZACJA: Procedowanie tego projektu nie doszło dziś do skutku, gdyż wnioskodawcy – posłowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości – domagali się i przerwania posiedzenia, aby wprowadzić autopoprawki.
Lasy w Polsce – dominują lasy publiczne ale rośnie udział lasów prywatnych
Polska jest jednym z sześciu państw członkowskich Unii Europejskiej o największych powierzchniach obszarów leśnych. W strukturze własnościowej lasów w Polsce dominują lasy publiczne. Niemniej jednak, w latach 1990-2017, udział lasów prywatnych wzrósł o 2,3 punkty procentowe.
Według wyników aktualizacji stanu powierzchni leśnej i zasobów drzewnych w lasach poza zarządem PGL Lasy Państwowe na dzień 1 stycznia 2018 roku, opracowanych przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, powierzchnia lasów prywatnych w Polsce wynosiła 19% całkowitej powierzchni leśnej, co stanowi więcej niż ogólna powierzchnia lasów na przykład w Belgii, Irlandii czy Słowenii.
Lasy prywatne dominują w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa – w 2018 r. stanowiły one 94,4% ogółu lasów niepaństwowych. Pozostałe 5,6% lasów niepaństwowych to lasy będące własnością gmin oraz pozostałe lasy publiczne, które nie stanową własności Skarbu Państwa.
Wskaźnik lesistości (%), Polska, lata 1946–2019
Lesistość Polski ulega zwiększeniu – wzrosła z 20,8% w 1946 r. do 29,6% w 2019 r.
Lesistość województw
Wskaźnik lesistości w Polsce ogólnie wynosi w 2018 r. 29,6%, przy czym najmniejszą lesistością charakteryzowało się województwo łódzkie (21,5%), a największą lubuskie (49,3%). Województwo zachodniopomorskie (35,7%) charakteryzowało się lesistością większą niż średnia krajowa, natomiast wskaźniki lesistości dla województw lubelskiego (23,4%), mazowieckiego (23,4%) oraz małopolskiego (28,7%) przyjmowały wartości niższe od średniej dla Polski.
Struktura własności lasów w Polsce
- 76,9% w zarządzie Lasów Państwowych
- 18,1% osób fizycznych
- 2% parki narodowe
- 1,2% inne prywatne
- 0,9% własność gmin
- 0,9% pozostałe publiczne
Procentowy udział lasów prywatnych powierzchni leśnej ogółem (2018 r.)
Chcesz zostać właścicielem lasu? Obowiązki właścicieli lasu
Ustawa o lasach nakłada na właścicieli, w tym lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, szereg obowiązków związanych z zasadami powszechnej ochrony lasów, trwałości ich utrzymania, ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów oraz zasady powiększania zasobów leśnych. Cechą charakterystyczną lasów niepublicznych jest ich duże rozdrobnienie i rozproszenie, co utrudnia nadzór nad nimi.
Rozdrobnienie i rozproszenie działek leśnych
Bolączki niepublicznych lasów to głównie:
- duże rozdrobnienie działek leśnych, ich rozproszenie, stosunkowo niewielka powierzchnia przypadająca na jednego właściciela;
- wzajemne przenikanie się gruntów prywatnych i państwowych;
- brak oznaczenia granic nieruchomości;
- nieuregulowany stan prawny wielu nieruchomości leśnych;
- brak wiedzy właścicieli lasów na temat prowadzenia gospodarki leśnej oraz znajomości obowiązujących przepisów.
Przeciętna lesistość w krajach UE (w stosunku do powierzchni lądowej)
Według Eurostatu Polska plasuje się w dolnej połowie statystyk jeśli chodzi o lesistość. Lasy zajmują 9,5 mln ha, co stanowi 30% powierzchni kraju.
Znaczenie lasów: ich rola środowiskowa, gospodarcza i społeczna
Z perspektywy środowiska naturalnego lasy pełnią różnorakie role w ekosystemie: przyczyniają się do ochrony gleby (przed erozją), uczestniczą w cyklu hydrologicznym i regulują klimat na szczeblu lokalnym (zwłaszcza poprzez parowanie terenowe), a także wpływają na klimat w skali światowej (w szczególności dzięki składowaniu dwutlenku węgla). Jako siedliska licznych gatunków lasy chronią również różnorodność biologiczną.