Przeciętna średnioroczna cena detaliczna 1000 kg węgla kamiennego
Opis metodologiczny
Obliczana jest w oparciu o wyniki badania cen detalicznych dwóch reprezentantów: węgla kamiennego kl. I – kostki i węgla kamiennego kl. I – orzecha. Notowania cen tych reprezentantów dokonuje się raz w miesiącu, w dniach 5-22, zgodnie z harmonogramem ustalonym dla rejonu badania cen. Jednostką obserwacyjną jest 1000 kg.
Na podstawie zbioru notowań obliczane są średnie miesięczne ceny reprezentantów, jako średnie arytmetyczne. Średnioroczną cenę detaliczną węgla kamiennego oblicza się jako średnią arytmetyczną z dwunastu miesięcy roku kalendarzowego, przy przyjęciu jako miesięcznej ceny węgla – średniej z dwóch cen: węgla kamiennego kl. I – kostki i orzecha.
Cena ta jest wykorzystywana jako podstawa do ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy, przysługujący byłym pracownikom kolejowym pobierającym emeryturę lub rentę.
Badanie cen detalicznych zgodne jest z wymogami prawa europejskiego.
Pojęcia związane:
Miejsce, forma i termin ogłaszania (z uwzględnieniem częstotliwości)
- Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski” – komunikat Prezesa GUS – do 20 stycznia każdego roku (za rok poprzedni) – Podstawa prawna
Osoba udzielająca wyjaśnień metodologicznych
Anna Bobel
nr telef. (22) 608-35-12
e-mail
GUS – Departament Handlu i Usług
- ustawa z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (Dz. U. z 2018 r. poz. 1311)